Scania z nowymi silnikami Super: pół roku do produkcji i czekanie na rocznik 2023

Sprostowanie: wstrzymanie zamówień nie dotyczy obecnie ryku polskiego

Jesienią ubiegłego roku Scania pokazała zupełnie nowy układ napędowy o przydomku Super. Jest to zaprojektowana od podstaw, sześciocylindrowa jednostka, którą połączono z nową skrzynią biegów oraz tylnym mostem o rekordowo niskim przełożeniu (nawet 1,96!). W praktyce ma to oznaczać jazdę na niespotykanie niskich obrotach, a efekcie też bardzo niskie zużycie paliwa. Poza tym przewidziano mniejsze zmiany, jak opcjonalne kamery zamiast lusterek, montowane pod bocznymi szybami.

Kiedy jednak możemy spodziewać się dostaw tego samochodu do klientów? I kiedy rozpoczną się testy na szeroką skalę? Informacja na ten temat podał niderlandzkim magazyn „BIGtruck”, uzyskując je w czasie belgijskiego spotkania z mediami.

Seryjna produkcji Scanii z silnikami Super powinna rozpocząć się już w przyszłym miesiącu. Będzie to jednak produkcja w mniejszym zakładzie firmy, która znajduje się we francuskim mieście Angers, działając głównie na zachodnioeuropejskie potrzeby. Za to na seryjną produkcję w największej fabryce firmy, ulokowanej w niderlandzkim miejsce Zwolle, trzeba będzie poczekać do października. Mniej więcej za pół roku można się więc spodziewać pierwszych zauważalnych dostaw do polskich klientów.

Co jednak ważne, będą to dostawy do tych firm, które wyjątkowo szybko ustawiły się w kolejce. Dla przykładu, na rynku belgijskim Scania przez najbliższe pół roku ma nie przyjmować żadnych kolejnych zamówień pojazdy z silnikami diesla. Czas oczekiwania na nowe ciężarówki wydłużył się tam bowiem do 20 miesięcy i już dzisiaj klienci czekają na rocznik 2023. Wynika to z ogromnego zapotrzebowania, a jednocześnie niedoboru podzespołów produkcyjnych, w tym zwłaszcza niesławnych układów scalonych. Wojna na Ukrainie niestety tylko pogłębiła ten problem, podobnie jak lockdown wprowadzony ostatnio w „Chińskiej Dolnie Krzemowej” (miasto Shenzhen).

Na koniec dodam, że w Polsce można już spotkać egzemplarz demonstracyjny. Jest to Scania 460R Super, którą prezentowałem w następującym tekście: Scania Super już na testach w Polsce – 460R ze skrzynią G25, miesiąc po premierze. Jeśli natomiast chodzi o wrażenia z pierwszej jazdy, to zapraszam do tego artykułu: Scania 460R Super – pierwsze wrażenia z jazdy przy wyjątkowo niskich obrotach