Scania serii 3 z chłodnią na wschodniej „międzynarodówce” – łatwo takiej nie spotkamy

Nietypowy, a jednak już pełnoprawny klasyk wystąpił w najnowszym komunikacie mazowieckiego ITD. To dystrybucyjna Scania serii 3, skonfigurowana jako dwuosiowe podwozie z chłodnią oraz kabiną sypialną.

Co najmniej 25-letni pojazd należał do rosyjskiej firmy i wykonywał transport międzynarodowy między Polską a Białorusią. Niestety, firma nie miała na to zezwolenia, więc spotkała ją maksymalna przewidziana w Polsce kara. Przewoźnik będzie musiał zapłacić 12 tys. złotych, a tymczasem pojazd poczeka na strzeżonym parkingu.

W pierwszej chwili można by pomyśleć, że kara bliska jest wartości całego pojazdu. Sam tak myślałem, dopóki nie przejrzałem europejskich ogłoszeń. W Polsce podwozia serii 3 są już właściwie nie do kupienia, a na Zachodzie osiągają nadspodziewanie wysokie ceny. Zapewne ma to związek z eksportem takich podwozi do najbiedniejszych krajów świata.

W Rosji taka „trójka” też zapewne warta jest więcej niż u nas. W końcu na tamtejszych drogach 25-letnie ciężarówki nie są niczym szczególnym. Ponadto ten konkretny egzemplarz zwraca uwagę nowoczesnym agregatem Carriera. Element ten może być o kilkanaście lat nowszy od podwozia, wskazując na większe inwestycje w pojazd.

Oto komunikat WITD Radom:

Kierowca rosyjskiej ciężarówki wykonywał międzynarodowy przewóz rzeczy bez wymaganego zezwolenia. Samochód skierowano na wyznaczony parking strzeżony do czasu wpłacenia 12 tys. zł kaucji na poczet przewidywanej kary pieniężnej oraz okazania wymaganego dokumentu.

We wtorek (28 stycznia) patrol mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego z Warszawy zatrzymał na odcinku ekspresowej „ósemki” koło Wyszkowa pojazd należący do rosyjskiej firmy. Ciężarówka przewoziła towar z Białorusi do Polski.

Kierowca nie okazał zezwolenia na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy do lub z państwa trzeciego. Inspektorzy wszczęli postępowanie administracyjne wobec rosyjskiego przedsiębiorcy i skierowali ciężarówkę na parking strzeżony. Pozostanie tam do momentu wpłacenia 12 tys. zł kaucji na poczet przyszłej kary pieniężnej i okazania wymaganego dokumentu.