Scania planuje tor do testowania ciężarówek z autopilotami – to podobno przyszłość

Scania coraz częściej pokazuje, że poważnie myśli o zautomatyzowanych ciężarówkach. Po Szwecji jeżdżą już testowe egzemplarze z autopilotami (zdjęcie powyżej), zaawansowany prototyp pokazywano na chińskich targach nowoczesnych technologii (zapraszam tutaj), a teraz dzisiaj pojawiła się informacja o specjalnym centrum rozwojowym.

Za kwotę 975 milionów koron szwedzkich, czyli ponad 400 milionów złotych, Szwedzi chcą postawić zupełnie nowy tor testowy, a także zmodyfikować swój dotychczasowy obiekt tego typu. Obie inwestycje mają być podporządkowane rozwojowi nowych technologii, a konkretnie ciężarówek z autopilotami oraz z napędem elektrycznym.

Scania tłumaczy to gwałtownymi postępami w zakresie automatyzacji oraz elektryfikacji jazdy. Firma chce należeć w tym zakresie do grona światowych liderów i dlatego postanowiła podporządkować swoje plany tym właśnie technologiom.

W najbliższym czasie omawiana inwestycja może otrzymać akceptację zarządu. Następnie, jeszcze w tym roku, ma rozpocząć się budowa, a pierwsze testy na nowych torach powinny być prowadzone w 2026 roku. Docelowo obiekt ma wyglądać następująco: