Scania i MAN zaczęły już dzielić technologię, czyli szwedzki tempomat w niemieckich ciężarówkach

man_tgx_euro_6_2

Scania należy obecnie w całości do Volkswagena, o czym więcej pisałem kilka tygodni temu w TYM artykule. Dlaczego jednak Niemcy postanowili wykupić pozostałe akcje szwedzkiego producenta? Powód jest prosty – chodziło oczywiście w dużej mierze o pieniądze. Tak się bowiem składa, że do Volkswagena od kilku dobrych lat należy także MAN i w zacieśnieniu jego współpracy ze Scanią Niemcy dostrzegli nieprzebrane źródło oszczędności.

Na pierwszy efekt tej nowej współpracy nie trzeba było zresztą czekać, gdyż jest on już gotowy. Kilka dni temu (TUTAJ) pisałem na temat nowości od MAN-a, czyli 15-litrowego silnika D38, nowej generacji skrzyni biegów, a także inteligentnego tempomatu wykorzystującego GPS. I to właśnie ten ostatni okazał się być wykonanym wewnątrz jednego koncernu przeszczepem. Nowy manowski układ o nazwie Efficient Cruise jest bowiem identyczny z systemem Scania Active Predtiction, który Szwedzi opracowali już jakiś czas temu.

„Nowy” system MAN-a będzie miał swoją oficjalną premierą na targach IAA w Hannoverze. Jego działanie będzie następujące – tempomat wykorzysta układ GPS oraz dokładne mapy topografii terenu, aby dopasować pracę silnika oraz skrzyni biegów do wszystkich ewentualnych wzniesień i zjazdów. Działa to tak:

Źródło: transportmanagement.be