Szwecję ogarnął wielki smutek – Volkswagen całkowicie przejął kontrolę nad Scanią

scania_volkswagen_man

No i stało się – po miesiącach niepewności i widocznym sprzeciwie ze strony Szwedów, Volkswagen całkowicie przejął Scanię. Niemiecki koncern poinformował dzisiaj, że dysponuje 90,47 proc. udziałów w szwedzkiej marce, a także 96,26 proc. praw do głosu w jej zarządzie. Jak natomiast mówi szwedzkie prawo, posiadacz ponad 90 proc. udziałów w danej firmie automatycznie przejmuje nad nią pełną kontrolę.

Następstwem zdobycia Scanii ma być przyśpieszona integracja Volkswagena, Scanii oraz MAN-a, który również kontrolowany jest przez koncern z Wolfsburga. Niemcy chcą, aby ciężarówki obu ich marek wykorzystywały przede wszystkim te same osie oraz elektronikę, co pozwoli na zaoszczędzenie wielu milionów euro.  W przyszłości nie wyklucza się także unifikacji innych podzespołów.

Jak łatwo się domyślać, przeciętny miłośnik ciężarówek ze Skandynawii na samą myśl o tej współpracy ma ochotę stać i płakać, a nastroje panujące w szwedzkiej branży motoryzacyjnej śmiało można nazwać żałobnymi. Przejęcie prestiżowej, szwedzkiej firmy przez niemiecki koncern uważane jest po prostu za narodową stratę. Z drugiej jednak strony Volkswagen obiecuje, że produkcja oraz zatrudnienie w Scanii pozostaną niezmienione. Niemcy snują także ogromne plany dotyczące rynku pojazdów użytkowych, na którym MAN oraz Scania  mają teraz skutecznie pokonać potężnego Daimlera.

Źródło: Truckstar