OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 13 Maj, 2014

Szwecję ogarnął wielki smutek – Volkswagen całkowicie przejął kontrolę nad Scanią

scania_volkswagen_man

No i stało się – po miesiącach niepewności i widocznym sprzeciwie ze strony Szwedów, Volkswagen całkowicie przejął Scanię. Niemiecki koncern poinformował dzisiaj, że dysponuje 90,47 proc. udziałów w szwedzkiej marce, a także 96,26 proc. praw do głosu w jej zarządzie. Jak natomiast mówi szwedzkie prawo, posiadacz ponad 90 proc. udziałów w danej firmie automatycznie przejmuje nad nią pełną kontrolę.

Następstwem zdobycia Scanii ma być przyśpieszona integracja Volkswagena, Scanii oraz MAN-a, który również kontrolowany jest przez koncern z Wolfsburga. Niemcy chcą, aby ciężarówki obu ich marek wykorzystywały przede wszystkim te same osie oraz elektronikę, co pozwoli na zaoszczędzenie wielu milionów euro.  W przyszłości nie wyklucza się także unifikacji innych podzespołów.

Jak łatwo się domyślać, przeciętny miłośnik ciężarówek ze Skandynawii na samą myśl o tej współpracy ma ochotę stać i płakać, a nastroje panujące w szwedzkiej branży motoryzacyjnej śmiało można nazwać żałobnymi. Przejęcie prestiżowej, szwedzkiej firmy przez niemiecki koncern uważane jest po prostu za narodową stratę. Z drugiej jednak strony Volkswagen obiecuje, że produkcja oraz zatrudnienie w Scanii pozostaną niezmienione. Niemcy snują także ogromne plany dotyczące rynku pojazdów użytkowych, na którym MAN oraz Scania  mają teraz skutecznie pokonać potężnego Daimlera.

Źródło: Truckstar

TimoCom – Łączymy ładunki z pojazdami.

To może Cię zainteresować:

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. bebok napisał(a):

  Chciałbym żeby znaleźli dla Scani nisze. Żeby jej produkty sie nie powtarzaly z tymi od Mana. Byc może w ten sposób Scania nie zostanie zajechana jak Seat?

 2. Dominik napisał(a):

  Nie tylko Szwecję ogarnął smutek… 🙁

 3. CC napisał(a):

  Żeby tylko gówna z tego nie zrobili szwaby..

 4. Mihu napisał(a):

  No cóż… oby Scania jeszcze bardziej nie poleciała na jakości, a oby MAN poprawił się na tym polu w wyniku tej transakcji. Cóż, ekonomii nie da się oszukać.

 5. dabek napisał(a):

  oby nie zrobili tak,ze to scania przejmie elektronikę po manie ;/

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.