Scania L50 Super w jednym z wielkopolskich komisów, czyli 12-tonowy klasyk z przełomu lat 60. i 70.

scania_50_super_komis_1

Jechałem wczoraj akurat do podpoznańskiego przedstawicielstwa Iveco, kiedy tuż przed samą miejscowością Niepruszewo mój wzrok przyciągnęła stara, zielona ciężarówka zaparkowana na terenie komisu samochodowego. Już kilka sekund później stałem więc na pobliskim przystanku autobusowym, zastanawiając się nad możliwością zawrócenia na środku drogi, żeby czym prędzej popędzić w kierunku ewidentnie kilkudziesięcioletniego auta. Kiedy zaś zajechałem w końcu pod wspominany komis, moim oczom ukazała się Scania L50 Super – średniej wielkości samochód ciężarowy, który zastąpił bardzo popularną konstrukcję Scania-Vabis L36. Maszynę tę produkowano w latach 1968 – 1975 i w swoim czasie była to najmniejsza i najlżejsza konstrukcja szwedzkiej marki. Za napęd 12-tonowego pojazdu odpowiedzialny był 5,2-litrowy, czterocylindrowy silnik diesla, który w wariancie Super miał turbodoładowanie i moc 120 KM.

Niestety komis, w którym stało auto, był zamknięty na przysłowiowe cztery spusty, a w pobliżu nie było nikogo, kto mógłby odpowiedzieć na moje pytania. Auto stało jednak w na tyle dogodnym miejscu, że udało mi się przynajmniej zrobić kilka zdjęć, a także ocenić z bliska stan wizualny. Ten okazał się być naprawdę doskonały, więc pod grubą warstwą kurzu krył się prawdopodobnie kompletnie odrestaurowany egzemplarz. Na aucie Scanii nie brakowało ładnych detali, wnętrzu nie można było czegokolwiek zarzucić, natomiast stan zabudowy śmiało określiłbym idealnym.

Kilka słów należy się także otoczeniu Scanii, czyli pozostałym pojazdom zaparkowanym na terenie komisu. Wszystkie te maszyny śmiało określiłbym zestawem bohaterów lat 90-tych, gdyż obok siebie stały m.in. piękna Scania 142, MAN F2000 z początku produkcji, Scania 144 V8 ze starą atrapą chłodnicy, czy Renault AE420. Oprócz tego obecny był nawet rajdowy Opel Kadet „łezka” na niemieckich rejestracjach. Gdyby więc ktoś szukał zabytkowej ciężarówki z przełomu lat 60- i 70-tych, czy może ciężarowego youngtimera, zapraszam do komisu „Dominik Jeżyk”, tuż przed Niepruszewem jadąc od strony Poznania. W poniższej galerii zdjęć dołączam zdjęcie bannera komisu, na którym podany jest numer telefonu:

scania_50_super_komis_1 scania_50_super_komis_6 scania_50_super_komis_5 scania_50_super_komis_4 scania_50_super_komis_3 scania_50_super_komis_2 SONY DSC