Scania serii P o mocy niebagatelnych 1460 KM, czyli niesamowita „Chimera” stworzona przez Svempę

scania_chimera_svempa_4

W szwajcarskiej miejscowości Interlaken miała miejsce premiera pojazdu, który wszystkich miłośników marki Scania przyprawi o szybsze bicie serca. Mowa tutaj oczywiście o nowym projekcie od Svempy – Szweda, który od kilkudziesięciu lat tuninguje różnego rodzaju Scanie, pomaga Szwedom tworzyć limitowane edycje dla klientów, a także prowadzi firmę świadczącą usługi pomocy drogowej naprawdę wyjątkowymi holownikami.

Swój najnowszy pojazd Svempa ochrzcił Chimera, zaś jego najważniejszym elementem jest bez wątpienia silnik. Chimerę napędza jednostka V8, która została umieszczona centralne, w celu lepszego rozłożenia masy, a także wyposażona w… sześć turbosprężarek Holset. Dzięki ich obecności pojazd rozwija 1460 KM. Co więcej, moc ta może zostać łatwo zwiększona do 2190 KM, co wynika z możliwości zamontowania w pojeździe modułu hybrydowego. Osiągi? 4,6 s do 100 km/h, co w tym przypadku chyba nikogo nie dziwi.

1460 KM przekazywane jest na koła poprzez jedynie 6-biegowy automat firmy Allison. Same koła są natomiast zawieszona bardziej jak w aucie sportowym, wykorzystując niezależne przednie zawieszenie. Ciężarowa jest za to masa własna, która wynosi 4780 kg.

Co natomiast z wyglądem? Tutaj Svempa zaufał firmie Laxå Special Vehicles, która wykonała bardzo nietypową wariację na temat kabiny serii P. Tak naprawdę bardzo ciężko opisać ją słowami, więc najlepszym komentarzem będą po prostu zdjęcia:

scania_chimera_svempa_2 scania_chimera_svempa_1 scania_chimera_svempa_3 scania_chimera_svempa_4 scania_chimera_svempa_5 scania_chimera_svempa_6

Źródło zdjęć: Scania