transfactor3665
Opublikowane 25 Styczeń, 2017

Scania 6×2 jako bardzo długi ciągnik terminalowy, czyli niska kabina ze śmieciarki i 100 tras dziennie

bmw_terberg_elektryczny_z_naczepa

Powyżej: Terberg w wersji elektrycznej, używany przez BMW

Jak zrobić dobry ciągnik terminalowy? Przepis wydaje się być tutaj bardzo dobrze znany, za sprawą pojazdów marki Terberg lub Kalmar. Maszyny te gwarantują doskonałą widoczność, a jednocześnie umożliwiając przejście do złączy naczepy bez schodzenia na ziemię, korzystając z podestu umiejscowionego przy wąskiej kabinie. Co jednak ciekawe, w Szwecji firma IKEA nie doceniła tego rozwiązania, zamiast typowych Kalmarów i Terbergów już od lat eksploatując wyjątkowe Scanie.

Poniżej: Scania eksploatowana przez firmę IKEA

scania_ikea_ciagnik_terminalowy_allison

Patrząc na ten pojazd z zewnątrz trudno dopatrzyć się szczególnych zalet. Po pierwsze, mamy tutaj nieprzeciętną długość całkowitą ciągnika, wymagającą do manewrowania oczywiście odpowiedniej ilości miejsca. Po drugie zaś, aby podpiąć naczepę kierowca nadal musi wyjść z kabiny i wejść na podest. Z tą jednak zaletą, że zarówno kabina, jak i sam podest są tutaj bardzo łatwo dostępne. Odpowiednio dostosowany jest także napęd pojazdu.

Autorem całej modyfikacji jest tutaj firma szwedzka firma Laxa Special Vehicles, częściowo należąca do Scanii i wytwarzająca najbardziej szczególne wersje jej pojazdów. Jednym z przykładów jest tutaj kabina serii P w wariancie Low Entry, z miejscem kierowcy wysuniętym daleko przed przednią oś. Pojazd z takim nadwoziem możemy kupić w autoryzowanych przedstawicielach Scanii, przede wszystkim z myślą o zabudowach do wywozu śmieci. Jak jednak pokazuje przykład firmy IKEA, na tej bazie może powstać także ciągnik terminalowy, ułatwiający kierowcy ciągłe opuszczanie pojazdu. I co więcej, układ ten chyba musi się sprawdzać, jako że Laxa budowała takie maszyny dla firmy IKEA jeszcze na bazie serii 4.

Poniżej: duńska śmieciarka z kabiną typu Low Entry

scania_p280_low_entry_highline_biogaz

Istotnym elementem wyposażenia jest także połączenie 9-litrowego silnika ze skrzynią biegów marki Allison. Nie jest to przekładnia zautomatyzowana, jak w ciężarówkach długodystansowych, lecz klasyczna skrzynia całkowicie automatyczna. To oznacza bardziej płynne i szybsze przechodzenie z jednego przełożenia na drugie, tak istotne przy ciągłym manewrowaniu oraz poruszaniu się na minimalnych dystansach.

Jak natomiast wygląda dzień pracy kierowcy takiego pojazdu? Wiele mówi tutaj przykład z najstarszego ikeowskiego centrum dystrybucyjnego w szwedzkim Älmhult. Miejsce to składa się z dwóch magazynów ulokowanych w odległości kilkuset metrów od siebie, co automatycznie generuje duże potrzeby transportowe. Dlatego też między tymi dwoma budynkami nieustannie krąży pięć terminalowych ciężarówek, z kierowcami pracującymi na dwie zmiany, między 6 rano a 23 wieczorem. Każdy kierowca w ciągu swojej zmiany wykona aż 50 transportów, więc cała flota w ciągu całego dnia robi 500 przejazdów.

Poniżej: wymiary oraz wnętrze kabiny typu Low Entry (w wersji komunalnej)

scania_low_entry_wymiary_kabiny_111246-026

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. Mati napisał(a):

  Terminale Ikea są obsługiwane przez firmę Aditro a standardowy ich zestaw to solówki Bdf i naczepy a taki zestaw pozwala na podstawianie kontenerów i naczep jednocześnie i dlatego taka konstrukcja tego wózka terminaloweg

  • Filip (autor 40ton.net) napisał(a):

   Masz rację, że takie pojazdy do dwóch zastosowań też tam wprowadzono, lecz konstrukcja ich zabudowy była wyraźnie inna niż na zdjęciu. W tej serii P nie widać poprzeczek pod nadwozia wymienne, a jednocześnie mamy wystającą poręcz oraz stelaż ze złączami. Wersja pod naczepy oraz nadwozia wymienne miała zaś taki układ:

   http://www.ditzj.de/fora/buzzy/DSCN15483.JPG
   http://www.ditzj.de/fora/buzzy/DSCN15506.JPG

   • pete379 napisał(a):

    Prosta odpowiedź…niższa cena przy zamówieniu większej ilości niszowych pojazdów.
    A wybrali te Scanie na modułowość ich ram, czystą, płaską powierzchnię gotową pod montaż jakiejkolwiek zabudowy… Poza tym Szwed nie będzie jeździł jakimś niemieckim badziewiem od Kogla z kabiną od Atego (Swooper).

 2. Marcin SE napisał(a):

  Filip – do tego artykułu należy dodać, że około 800 metrów od magazynu w Älmhult jest kombiterminal z którego te pojazdy pobierają naczepy i kontenery a kierowcy tych scani pracują również jako operatorzy Reachstacker na tym terminalu 🙂

 3. darro napisał(a):

  MIalem okazje jezdzic taka scania jako smieciarka.Jesli masz trzech ladowaczy to kierowca prowadzi pojazd jedna reka.A zeby wlaczyc kierunkowskaz to trzeba reke wsunac pod kierownice.Drugi problem to wystajace nadwozie.Trudno nim manewrowac w waskich uliczkach.Przekonalem sie osobiscie jezdzac taka smieciarka po Londynie.

 4. jaciej napisał(a):

  Filip ale byś się zdziwił jak byś zobaczył te scanie z kontenerem na terminalu w Jönköping 🙂

Odpowiedz