Rusza sprzedaż ulepszonego Sprintera – podstawa pełna systemów elektronicznych

Mercedes-Benz ogłosił rozpoczęcie sprzedaży zmodernizowanego modelu Sprinter. Pod względem wizualnym nie zobaczymy tu zbyt wielu zmian, a i parametry tonażowe i osiągi silników diesla pozostały na dobrze znanym poziomie. Nowości nie zabrakło za to na liście wyposażenia, co jest odpowiedzią nie tylko na preferencje klientów, ale też na zmianę unijnych wymogów.

Nowy Sprinter w podstawowej wersji wyposażenia Base, niezależnie od poziomu tonażowego, już w standardzie zaoferuje między innymi system multimedialny MBUX o przekątnej 10,25 cala, kamerę cofania, komputer pokładowy z kolorowym wyświetlaczem, wielofunkcyjną kierownicę, system monitorowania ciśnienia w oponach, czujnik deszczu, asystenta świateł, system automatycznego utrzymywania pojazdu w pasie ruchu, aktywny tempomat, system odczytujący ograniczenia prędkości oraz system rozpoznający przemęczenie kierowcy. Dodatkowo wszystkie wersje o DMC powyżej 3,5 tony będą standardowo wyposażane w przedni radar rozpoznający pieszych i rowerzystów tuż przed pojazdem, a także w boczne radary „martwego pola”, montowane na skraju tylnego zderzaka.

Wnętrze ubogiej oraz bogatej wersji:

Tylna belka z radarami na obu bokach:

Spośród wymienionych elementów, te związane z bezpieczeństwem zostały w większości wymuszone właśnie przez unijne wymogi. Dotyczy to także wspomnianych na końcu radarów, jako że od lipca bieżącego roku wszystkie samochody  ciężarowe o DMC powyżej 3,5 tony będą musiały mieć coś takiego na pokładzie. Szerzej wyjaśniałem to pod następującym linkiem: Obowiązkowe elementy wyposażenia wszystkich nowych ciężarówek, od 2024 roku

Wracając natomiast do samego Sprintera, zmodernizowana wersja nadal trzyma się 2-litrowych silników diesla, rozwijających 114, 150, 170 lub 190 KM. Wybierać można między 6-biegową skrzynią manualną i 9-biegową skrzynią automatyczną, a także między napędem przednim, tylnym i na cztery koła. Warianty tonażowe dostępne są w zakresie między 3 a 5,5 tony. Nowa oferta przewiduje też trzy warianty eSprintera, a więc wersji elektrycznej. Przewidziano tutaj baterie o pojemności 56, 81 lub 113 kWh, co przełoży się na odpowiednio 220, 310 lub 440 kilometrów teoretycznego zasięgu (według normy WLTP).

Elektryczny furgon: