Kierowca ciężarówki nagrodzony za odwagę cywilną – uratował nieprzytomnego kolegę

Kierowca ciężarówki imieniem Stefan Erdmann otrzymał od swojego miasta nagrodę za odwagę cywilną. Jest to uhonorowanie akcji z listopada 2022 roku, gdy mężczyzna uratował nieprzytomnego kolegę po fachu, dosłownie biegnąc za jego pojazdem po autostradzie.

Przebieg wydarzeń sprzed półtora roku możecie zobaczyć na powyższym nagraniu. Widać tam, jak trzyosiowy MAN TGS toczy się bez kontroli po niemieckiej autostradzie po A2, przecina cztery pasy ruchu, uderza w naczepę przypadkowej ciężarówki i ociera się o energochłonne bariery. Następnie na filmie pojawia się Stefan Erdmann, który uprzednio zatrzymał swoją ciężarówkę w sposób blokujący dwa pasy ruchu. Po tym wybiegł on z kabiny, dogonił toczącego się MAN-a i wskoczył do jego kabiny, by zatrzymać pojazd, sprawdzić stan kierującego i wezwać służby ratunkowe.

Jak się okazało, prowadzący MAN-a 57-latek zasłabł w czasie jazdy, co było związane z problemami zdrowotnymi. Niestety, przed utratą przytomności nie zdążył zatrzymać pojazdu i dlatego trzyosiowy bramowiec toczył się po autostradzie, nie wyhamowując nawet na barierkach. Gdyby więc przypadkowy świadek nie dobiegł do ciężarówki, MAN mógłby kontynuować swój przejazd, doprowadzając do wypadku na węźle lub na przykład staczając się ze skarpy. Nie wiadomo też jak długo kierowca musiałby czekać na pierwszą pomoc, wszak inne osoby po prostu omijały toczącego się bramowca i jechały dalej.

A teraz przechodzimy do samego wyróżnienia. Otóż niemieckie miasto Barsinghäusen, położone w okolicach Hanoweru, ogłosiło w ubiegłym roku zbieranie kandydatów do nowej nagrody dla mieszkańców, nazwanej Barsinghäuser Preises für Zivilcourage (niem. Barsinghäuską Nagroda za Odwagę Cywilną). Ktoś postanowił wówczas zgłosić właśnie Stefana Erdmanna, pamiętając o jego dokonaniu z 2022 roku. Jury uznało tę kandydaturę za absolutnie najlepsza i tym samym pierwsza statuetka Barsinghäuser Preises für Zivilcourage, wraz z tajemniczą nagrodą w kopercie, trafiła w ubiegły weekend właśnie do odważnego kierowcy ciężarówki.

Pan Erdmann (na środku) w czasie odbioru nagrody od burmistrza: