Rozciągana naczepa z plandeką, którą ekspresowo zsunie jedna osoba – to nowość od Nooteboom

Nooteboom ma na swoim koncie zupełnie nową konstrukcję. Jest to rozciągana naczepa z plandeką, wyposażona w ekspresowy system składania. Wszystko to zostało wykonane na specjalnie zamówienie, dla holenderskiej firmy z branży stalowej.

Trzeba tutaj wyjaśnić, że rozciągane naczepy z plandekami nie są niczym nowym. Pojazdy te często wykorzystuje się do przewozu stali, chroniąc ją przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Dotychczas jednak naczepy te były bardzo uciążliwe w użytku. Złożenie plandeki przez jedną osobę wydawało się praktycznie niemożliwe, a do tego, przed jej zsunięciem, wybrane elementy stelaża musiały zostać zdemontowane.

Tymczasem w tym nowym pojeździe, przygotowanym dla firmy Geurts-Janssen z Venlo, plandekę możemy zsunąć bez niczyjej pomocy. Kierowca po prostu łapie za stelaż i idzie wzdłuż pojazdu, ciągnąc całą konstrukcję za sobą. Co więcej, nie wymaga to uprzedniego demontażu jakichkolwiek elementów. Nie trzeba więc nawet wchodzić na platformę.

Opisywaną plandekę dostarczyła firma Netcap, specjalizująca się w tego typu rozwiązaniach. Ma ona na swoim koncie między innymi realizację dla firmy Airbus, w postaci zsuwanej plandeki do przykrywania samolotowych skrzydeł. Tymczasem pod plandeką kryje się typowa naczepa typu „tele” od firmy Nooteboom. Ma ona trzy skrętne osie i standardową szerokość 2,5 metra.