Roczniki 1994 oraz 2021 w tych samych barwach, oba nadal na międzynarodówce

Te same barwy na ciągnikach z trzech różnych dekad to widok, który zawsze zwraca uwagę. W tym przypadku sprawa jest zaś tym bardziej interesująca, że obie ciężarówki mają wspólnie pracować, a nie jedynie spotykać się na zlotach.

Starszy z tych samochodów to Scania 113M 400 z 1994 roku, swojego czasu najmocniejszy wariant z sześciocylindrowym silnikiem, osiągający pełne 400 KM dzięki systemowi Turbo Compound (tak, temu samemu, z którego obecnie znana jest Grupa Volvo). Co też ciekawe, ciągnik ten zachował na kabinie oryginalną, demonstracyjną kolorystykę, z którą był prezentowany na branżowych targach Bedrijfsauto-RAI 1994 w Amsterdamie. W 2018 roku ciężarówka trafiła natomiast w ręce obecnego właściciela, holenderskiego kierowcy Jaspera Goossensa. W założeniu pojazd miał służyć mu jako hobbystyczna „zabawka”, na zloty i weekendowe przejażdżki, ale jeszcze w tym samym roku plany mocno się zmieniły.

W 2018 roku Jasper Goossens przejął jedną z ciężarówek od swojego pracodawcy, rozpoczynając działalność na własny rachunek. Mowa tu o przewozach dla morskiej branży inżynieryjnej, w tym na przykład dostawach przeznaczonych na platformy wiertnicze. Ilość zleceń okazałą się przy tym o tyle duża, że poza współczesnym DAF-em XF Euro 6, przejętym od byłego szefa, Jasper musiał wysłać do pracy także swoją hobbystyczną „trójkę”. I tak 29-letni ciągnik można spotkać od Szkocji po Hiszpanię, a jego bieżące serwisowanie znowu odbywa się po prostu w ASO.

A teraz przechodzimy do drugiego ciągnika widocznego na zdjęciach. Jest to Scania R450 Highline z 2021 roku, która właśnie została zakupiona przez tego samego kierowcę-przewoźnika, w ramach rozszerzenia floty. I choć mowa tutaj o samochodzie używanym, mającym za sobą ponad dwa lata pracy u innego właściciela, przed odbiorem zapadła decyzja o indywidualnych przygotowaniach. „R-ka” też miała bowiem otrzymać targową kolorystykę z 1994 roku, upodabniając się pod względem wizualnym do omówionej już „trójki”. By natomiast pokazać jak świetnie ciężarówki wyglądają obok siebie, po odbiór nowego nabytku Jasper przyjechał właśnie swoim klasykiem.