OFERTY PRACYKONTAKT
665
Opublikowane 19 Grudzień, 2014

Reportaż niemieckiej telewizji na temat kierowców z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym o Polakach

Od kilku tygodni jednym z najgorętszych tematów w branży transportowej jest niemiecka pensja minimalna, która zgodnie z nowymi przepisami najwyraźniej dotyczy także polskich kierowców pracujących w polskich firmach. Skoro już więc jesteśmy w tym temacie to warto przyjrzeć się postrzeganiu naszych kierowców w Niemczech, co świetnie przedstawia film dokumentalny opublikowany w tamtejszej telewizji w kwietniu tego roku. Tytuł produkcji już sam mówi za siebie: Leben im LKW: Wie Trucker ausgebeutet werden, czyli po prostu “Życie w ciężarówce: Jak wykorzystuje się kierowców”.

Kompletne nagranie, przygotowane przez stację Das Erste, można zobaczyć poniżej. Wszystko jest jednak w języku niemieckim, więc jeśli ktoś nie jest z tą mową za pan brat, zapraszam do przeczytania poniższego streszczenia najważniejszych elementów dokumentu.

Wszystko zaczyna się bardzo obrazową sceną z portu w Hamburgu – obok siebie zaparkowała cała armia ciężarówek, przede wszystkim z Europy Środkowo-Wschodniej, a wśród nich odbywa się typowe sobotnie biwakowanie. Grupa kierowców z Białorusi gotuje wspólnie zupę, z czego jeden z nich opowiada, że czeka na załadunek już od pięciu dni i tak naprawdę nie wie ile jeszcze będzie musiał czekać. Potem mamy kierowcę z Polski, który stwierdza, że zarabia jedynie 600 euro miesięcznie (trochę trudno w to uwierzyć…), w związku z czym musi stać tutaj, bo po prostu nie stać go na skorzystanie z płatnego parkingu z pełnym zapleczem, a nikt mu tego nie zwróci. W tym miejscu postoju owe zaplecze ogranicza się natomiast tylko do dwóch przenośnych toalet.

Tymi obrazowymi przykładami twórcy reportażu chcą podkreślić, że to właśnie druga, mroczna strona zjednoczonej Europy bez granic – braki w zapleczu sanitarnym, braki w miejscu na postój i firmy konkurujące cenami za wszelką cenę. Przy okazji w reportażu pojawia się wspomnienie o weekendowych pauzach, co jest o tyle interesujące, że w kwietniu 2014 roku krajowe zakazy z Francji i Belgii jeszcze nie istniały. Eksperci wyjaśniają, że po maksymalnie dwóch tygodniach jazdy kierowca powinien opuścić kabinę, gdyż nie może odbyć pełnej, 45-godzinnej przerwy w aucie. Niestety, w Niemczech owy przepis dotyczący czasu pracy istnieje tylko na papierze, a krajowe prawo nie przewiduje tutaj żadnych specjalnych kar. Podkreśla się przy tym, że BAG nie jest w stanie kontrolować sytuacji, gdyż dysponuje jedynie 230 inspektorami na 12 tys. km autostrad, a i kontrolowania ciężarówek w czasie weekendowego postoju w Niemczech się nie stosuje

W filmie pojawia się też przykład z Belgii, gdzie jeden z funkcjonariuszy policji kontroluje w obecności kamer kierowcę z Węgier (zdjęcie poniżej). Jak wynikało z karty do tachografu, był on w trasie aż cztery miesiące!

reportaz_niemcy_kierowcyTemat podrzucił Szymon, dzięki!

Ten wpis ma 25 komentarzy

 1. BoSS napisał(a):

  I co za problem ? W ciężarówce sobie kierowcy odpoczywają – nie widzę żadnych przeciwwskazań.

 2. fdsfa napisał(a):

  jak wykorzystuje się kierowcców — nieee . sami się dają wykorzystywać. NIKT NIKOGO NA SIŁĘ TAM NIE TRZYMA. JEST TYLE OFERT PRACY NA RYNKU LOKALNYM ALE MNIEJ PŁACĄ… ALE ŻYJESZ.. PO PROSTU MIĘDZYNARODÓWKA TO STYL ZYCIA I TYLE CHCESZ GODZISZ SIĘ – JA ZAWSZE MARZYŁEM O ŻYCIU W AUCIE CO DZIENNIE W INNYM PAŃSTWIE. I TO CHCĘ ROBIĆ. POWIECIE PÓŁ ROKU W MAŁEJ KABINIE. TAKI SYTL ŻYCIA JEDEN BĘDZIE MIAŁ MAŁO 300M KWADRATOWYCH I POWIE ŻE TO KLITKA INNY UCIESZY SIĘ Z POKOIKU AKADEMICKIEGO DZIELONEGO Z 3 KOLEGAMI 🙂 kwestia przyzwyczajenia obycia zorganizowania. chcesz zwiedzać świat i zarabiac w taki sposób ? robisz to a nie żalisz się że jest ci źle. albo zmień zawód lub miejsce pracy.

  • Nowy na trasie napisał(a):

   Popieram. A z tym 600 euro to już chyba przegięcie. Za taką stawkę to się po kraju jeździ. A n międzynarodówkę jest tyle ofert pracy, że można przebierać jak w ulęgałkach. Jak człowiek jest głupi to go nie szanują, bo nie zasługuje na szacunek.

 3. Mateklobez napisał(a):

  Witam. Jestem świeżo po zrobieniu prawa jazdy C+E i przyśpieszonych kwalifikacji, ten film i podobne często oglądaliśmy tego typu filmy. Polecam stronę http://www.bkftv.de gdzie jest dużo i informacji z niemieckiego rynku przewozowego. Strona prowadzona przez jednego z moich nauczycieli.

  A autorowi 40ton.net życzę samych sukcesów. Strona jest pierwsza klasa!

 4. stibi napisał(a):

  gdyby nie Ci kierowcy to ludzie by nie mieli co jeść !

  • SebaSweden napisał(a):

   ++++++++++++ za mądre myślenie 🙂

  • fsda napisał(a):

   posłuchaj. gdyby nie fakt że niektórzy kierowcy kochaja zycie w aucie – to by tego nei było. jedna sprawa – pazerność na pieniądze – dla kilku groszy więcej niż kolega zarabia – ludzie sa w stanie nawet s…ć na kierownicę…
   taka jest prawda. niektórzy robia to z zamiłowania inni dla pieniędzy. mówisz że gdyby nie ci kierowcy nie mielibyśmy co jesć… BZDURA!
   RÓWNIE DOBRZ MOŻESZ POWIEDZIEĆ ŻE GDYBY NIE ŚWIETY MIKOŁAJ TO NIE BYLO BY ŚWIĄT…
   otóż gdyby nie było tranzytu i kierowców na przeżutach to najzwyczajniej w świecie DOSTAWA ODBYWAŁA BY SIE TORAMI !!!! MAŁE CIĘŻAROWKI ODBIERAŁY BY TOWAR Z MAGAZYNOW USTAWIONYCH PRZY TORACH I ROZWOZIŁYBY WRAZ Z DOSTAWCZAKAMI I BUSIKAMI DO FIRM W OKOLICY… GDYBY NIE TRANZYT NA SZOSACH CENNA BYŁABY ZIEMIA ROLNA UPRAWNA W OKOLICACH DUŻYCH MIAST – NIE UPADALYBY FIRMY PRZEDSIEBIORSTWA TYLK OBY POWSTAWAŁY … BO TANIEJ BYŁOBY ZWIEXC Z POLA OD CHŁOPA NIŻ Z BAMBUSOWA WIELKIEGO CZY SKOŚNOOKIEGO RYŻOWA. skąd ty możesz wiedzieć co by było gdyby nie było kierowców… nie wiesz bo świat jest taki że MALO KOMU UDAJE SIĘ PRZEWIDZIEĆ JEGO LOSY JEGO POSTĘP EWOLUCJĘ. piszesz ze jestem nienormalny bo twierdzę że kierwocy chcą spac w autach GDYBYŚ PRZEŻYŁ TYLE BIEDY CO JA TO TEŻ MARZYŁBYŚ O TYM BY MIEĆ TAKĄ NAWET PRACĘ! synu, ciesz się ze masz pracę a nie narzekasz że ci źle, jak ci źle to po prostu zmień ją, zmień zawód. na pewno coś dostaniesz w pośredniaku – np. kurs na montarzystę rusztować czy ślusarza spawacza… niemcy chętnie ciebie przeszkola we własnym zakresie… oni biorą polskich bezrobotnych na naukę zawodową bo u nich fachowców brakuje i młodych ludzi do pracy tak zniszczyli swego czasu swoją gospodarkę i narod ( zresztą to samo robi PO z polską i polakami dziśiaj – dokładnie to samo).
   REASUMUJĄC KOLEGO – GDYBY NIE KIEROWCY TIRÓW TO I TAK WSZYSKTO BY BYŁO – PO PROSTU ZMIENIŁ BY SIĘ ROZKŁAD BIZNESU HANDLU W MIASTACH I REGIONACH ROZWIJAŁY BY SIĘ MIASTA PORTOWE ORAZ TE DOBRZE ROZWINIĘTE W SIEĆ TRAKCYJNĄ. ITP. PRAWDOPODOBNIE.

 5. SebaSweden napisał(a):

  fdsfa mam do ciebie pytanie ile ty masz lat ? bo czytając twoja wypowiedz to ty chyba jeszcze masz kartę rowerowa a do prawa jazdy to ci trochę czasu zostało !!!

  BoSS chyba miało być napisane boss bo na duże litery nie zasługujesz, takich jak ty przypiął bym łańcuchem do budy od psa na weekend z 40 stopniami i miska wody !!!

  • fsda napisał(a):

   kolego (że tak powiem) SebaSweden – widać jak wiele masz do napisania. cóż niktórzy tak mają, coś by chcieli powiedzieć ale nie maja nic w głowie.. tak to juz jes jak się do szkoły nie chodziło ;/ (NIE OBRAŻAJ INNYCH TO NIE BĘDA OBRAŻAĆ CIEBIE)

 6. fdasfa napisał(a):

  no ale przyznacie że warto by powalczyć z UE o budowanie na stacjach siłowni, punktow wypoczynku z tv internetem darmowym bez limitów oraz miejscami sypialnymi motelikami . przydaly by się też miejsca do biegania czy jazdy na rolkach przy tych parkingach by nie wrastać w fotel. i koniecznie nalezy walczyć o miejsca strzeżone w centrach miast. tak na łikiendy:)

  • SebaSweden napisał(a):

   a ty chcesz być kierowca ? Synku kto po przejechanych 700 km i załadunku jeszcze ma sile na siłownie, nie wypowiadaj się o czymś o czym nie masz pojęcia !!!

   • fsda napisał(a):

    JEDZIESZ MAKSYMALNIE 10 GODZIN – ale to jest twoje maksimum, to nie znaczy że tyle musisz jechać ;;) to twój wybór

    • SebaSweden napisał(a):

     FSDA – Ale ty pusty jesteś, gówno wiesz o transporcie i wypowiadasz sie na ten temat ! Od 2000 roku jestem kierowca i to tym z zamiłowania a nie tym co będzie srał za kasę na kierownice !!! Pisząc jedno zaprzeczasz drugiemu, piszesz do mnie o transporcie kolejowym i zaraz dodajesz o dostarczaniu towaru przez male ciężarówki czyli jak by nie było kierowcy sa potrzebni, już od dawna są ludzie którzy walczą o to żeby transport przenieś na tory tyle ze to nie jest możliwe żeby cały transport dać na tory nawet nie zdajesz sobie sprawy ile towaru idzie torami, i nie mów mi ile godzin mogę jechać ( godziny jazdy a pracy to dwie różne sprawy a kierowcy którzy jeżdżą po kraju pracują do 15h dziennie z załadunkami i rozładunkami ) , bo zapomniałeś jeszcze o czymś takim jak data spożycia przy transporcie żywności chyba ze lubisz jeść przeterminowane produkty, wiec proponuje najpierw zrobić prawo jazdy przejechać troszkę km zobaczyć jak to jest a dopiero wypowiadać się w temacie. Na tym kończę konwersacje z tobą bo to i tak nie ma sensu dopóki sam nie spróbujesz i na własnej skórze się nie przekonasz !!!

     • fdas napisał(a):

      małe ciężarówki dowiozą towar w ciągu kilku godzin max wiec problem o ktorym tak się litujesz nie istnieje (spanie w aucie i zycie w aucie). czas pracy – ponawiam – to twoj wybór możesz jechac jak długo chcesz… byle mieścić się w ramach dyrektywy unijnej. NIKT NIE ZMUSZA CIEBIE DO GNANIA CAŁY DZIEŃ. I TYLE . :/ DYSKUTOWAĆ Z KIMŚ KTO UWAŻA ŻE JEST NIEZASTĄPIONY BO DAJE SIĘ DYMAĆ PRZEZ SZEFA… NIE WARTO :/

 7. ireneusz napisał(a):

  Problem jest nieco bardziej złożony. Pokazany jest przysłowiowy wierzchołek góry lodowej, który wystaje nad wodą. Po rozszerzeniu granic UE na wschód spedytorzy z tzw. krajów starej Unii sięgnęli po tanie usługi przewoźników ze wschodu. Stawki za frachty oferowane wschodnim przewoźnikom są sporo niższe niż te, które są akceptowane przez zachodnich konkurentów. 0.9-0.95eur za km to z nielicznymi wyjątkami norma obowiązująca w rozliczeniach za fracht. Czy zdajemy sobie sprawę z tego, ile za tą usługę biorą spedycje niemieckie, duńskie czy holenderskie? Propozycja stawki na poziomie 0,9 eur za kilometr złożona duńskiemu czy niemieckiemu przewoźnikowi wprawiła by go w najlepszym wypadku w rozbawienie, bądź w skrajnym o zawał. Może władze niemieckie w “trosce” o losy kierowców miast narzucać poziom wynagrodzenia zadbałyby o sprawiedliwe rozliczenie zachodnich spedycji ze wschodnimi przewoźnikami. Porównanie kosztów i ryzyka ponoszonych przez obydwie strony jest bez sensu. Jak można porównać zakup, utrzymanie i koszty eksploatacji samochodu ciężarowego z zakupem papieru i opłaceniem rachunków telefonicznych przez pośrednika/spedycję? Spróbujcie kiedyś zlecić pełno samochodowy transport ładunku jednej z dużych, np. niemieckich spedycji operującej również w Polsce. Dowiecie się ile kosztuje 1 km. Zachodni ekonomiści powinni piać z zachwytu nad faktem, że tani transport napędza zachodnią koniunkturę. Tak nie jest, bo transport dla zleceniodawców wcale nie jest tani, a prawdziwy z niego zysk ginie w przepastnych kieszeniach zachodnich pośredników. Nam pozostaje oglądać żałosne reportaże kręcone przez niemiecką telewizję.

 8. jarro napisał(a):

  Te gadanie fdas to typowe teksty teoretyka, który nie ma stycznosci z rzeczywistościa , takze polecam nie zwracać uwagi na jego wypowiedzi. Pozdro dla zawodowców.

 9. MarcinDriver napisał(a):

  Ten fs… coś tam… od taboru kolejowego to chyba jakis maszynista??
  Kolego, nie masz bladego pojęcia ani o transporcie jako całości, ani o transporcie samochodów ciężarowych tym bardziej!!! Samochody ciężarowe to niezbędnik i podstawa transportu w XXI wieku. Bez kierowców takich jak ja, czy pozostali koledzy – powiem Ci co byłoby… – jedno wielkie g..wno! W każdej gospodarce i nie tylko UE transport to przede wszystkim samochody ciężarowe!

  Dzisiaj kierowca z kategorią C+E, w tym z kodem tzw. 95, już o ADR nie wspomnę – to elita!! Jeżdżę dopiero 2 lata, ale nabrałem jeszcze więcej szacunku i wiedzy dzięki temu na temat i kierowców , tzw. TIRów i samego transportu.

  Tak jak piszesz, że małe busiki, odbierałyby transport z taboru kolejowego? Chyba naprawdę przepiłeś się w te święta, albo przejarałeś… Transport kolejowy to tylko dopełnienie transportu samochodów ciężarowych, dlatego, że po pierwsze, jest dużo droższy, po drugie nie dotrze wszędzie…po trzecie jest bardzo wąski. Samo zapotrzebowanie w Deutschlandii na kierowców mówi za siebie – ponad 100 tyś kierowców brakuje tylko w niemczech, a z tego co wiemy – 30 000 kierowców w Niemczech tylko w tym roku idzie na emeryturę!! Czy ty masz pojęcie ilu maszynistów, wagonów, (ciągników-kolejowych) musiałoby być tylko w samej Europie – żeby obsłużyć cały transport? Poza tym ciężki tabor kolejowy jest bardzo ograniczony. Jest wiele kontrargumentów, żeby zamknąć ten temat. Zastanawia mnie tylko jedno skąd tacy filozofowie podwórkowi się biorą???

 10. MarcinDriver napisał(a):

  Z innej beczki! Zróżnicowanie płac od wschodu do zachodu dla “kierowców ciężarowych” to dopiero przepaść, oczywiście rynek niby jest wolny, ale dla tych, którzy znają języki. Kierowca, który wykonuje tą samą ciężką pracę w Polsce, często pokonując dłuższe trasy z tym samym towarem – w Polsce może liczyć na zarobki rzędu od 1200 do 1300 euro miesięcznie, gdzie przykładowo u Niemca jest już od 1800 do 2200 euro, a w UK, czy Irlandii to pensje często ponad 3000 euro miesięcznie. Kierowcy owszem dają się wykorzystywać na wschodzie i to jest fakt, bo ja osobiście do takiego przedsiębiorcy, który za międzynarodówkę 3:1 w Polsce proponowałby mi 4000 pln to z miejsca waliłbym w ryj!!!

 11. kierowca napisał(a):

  Panowie posługujecie się brzydkim językiem ,duzo cwaniaków i mądrych ….tacho samo mówi ile mozna jechać i pracować,otór 9 h jazdy to -8 godzin jazdy i 1 h szukanie parkingu ,i 9 jazdy i 10szukanie parkingu.Są jeszcze kierowcy bo szef kazał i zakladają magnesy miałem przykład w Duisburgu w DHL gdzie kierowca mówił ze przejechał holandię na magnesie i jeszcze w sobotę bedzie w domu gdzieś okolice Warszawy .SZOK…
  Tak więc są tacy co sie podkładają …Ja pracuję w firmie gdzie magnes to zapomnij o pracy ,przestrzegają dnia,tygodnia i płacą na czas i dobrze.System 4/1 a pauzy tk robimy na trasach i 1-2 na bazie w Holandii.To my kierowcy powinniśmy się szanować i pracować jak nam tacho pozwala a nie każe szef.I tak pauza powinna bys zakazana na weekend na parkingu tylko na autohofach z hotelikiem i netem i po problemie,i wtedy pracodawca by szanował was polskich kierowców .
  Bogatego zajaca i zdrowia wan wszystkim życzę .

 12. hans napisał(a):

  Zarobek to nie jest podstawa + pensja, a za parkingi powinni płacić pracodawcy a nie kierowcy.

 13. hans napisał(a):

  poprawiam… podstawa + dieta tak wiec wiecie o co chodzi 🙂

 14. Mleczko napisał(a):

  Kolego fsda… Z której choinki tyś się urwał :D? Czytam Twoje wypociny i nie wiem, czy się śmiać, czy płakać. Humor na pewno mi poprawiłeś 😉 Polecałbym Ci zmianę branży. Może polityk, najlepiej premier lub prezydent. Ekonomista też by Ci pasował. 😉 Także pozdrawiam!

 15. ted napisał(a):

  Jezuu.. nie moge tego oglądać 🙁 ! dobrze, że nic nie rozumiem 😀 i oni chcą sześć odcinków Trukersów na Discovery wyemitować! Wstyd będzie sie pokazać na ulicy 😀 🙁

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.