Amerykańskie wojskowo wyprzedaje starsze egzemplarze Humvee – wyjątkowe auta można licytować

humvee

Humvee, czyli bezkompromisowa, wojskowa wersja Hummera H1, to bezsprzecznie wyjątkowy samochód użytkowy. Jego wysokoprężny silnik generuje jedynie 150 KM z pojemności aż 6,2 litra, nadwozie jest w stanie wytrzymać więcej, niż możemy sobie wyobrazić, natomiast ilość zastosowań dla tego pojazdu jest naprawdę imponująca, przewidując zarówno typowo transportowe pickupy, jak i warianty wyposażone w wyrzutnie rakiet. I właśnie ten wyjątkowy Humvee trafi teraz w większych ilościach na rynek wtórny. A wszystko za sprawą nowych amerykańskich przepisów, które zaczęły dopuszczać handel pojazdami z demobilu, dotychczas po zakończeniu służby po prostu niszczonymi lub w najlepszym wypadku przekazywanymi do innych służb.

Na licytację trafia właśnie pilotażowa seria 25 egzemplarzy Humvee wyprodukowanych między 1987 a 1994 rokiem. Są to przede wszystkim pojazdy o pokojowej przeszłości, które nie brały udziału w walkach, choć nie brakuje wśród nich podobno maszyn poważnie wyeksploatowanych. Są jednak też rodzynki z minimalnymi przebiegami, które więcej w życiu stały niż jeździły. Oczywiście każdy z tych pojazdów został sprzed sprzedażą pozbawiony cech bojowych, dzięki czemu możemy bez problemu wyjechać nimi na drogi publiczne. Przy okazji warto zaznaczyć, że potencjalny kupiec musi wypełnić liczne dokumenty dokładnie opisujące planowaną eksploatację pojazdu, aby rozwiać wątpliwości, że nie wyśle go zaraz do Syrii i zacznie wspierać ISIS.

Ceny wywoławcze zaczynają się od 10 tys. dolarów. Jeśli licytujący będą gotowi zapłacić wyraźnie więcej i zainteresowanie aukcjami będzie duże, bardzo możliwe, że już wkrótce na sprzedaż trafią kolejne egzemplarze Humvee, liczone nawet w setkach egzemplarzy.

Źródło zdjęcia: images.military.com