Przewoźnik zamówił sześć 72-metrowych naczep – rośnie popyt na ekstremalnie długie transporty

Niemiecka firma transportowa Enercon może pochwalić się najdłuższymi naczepami w swoim rodzaju. Zdaniem ich producenta, firmy Goldhofer, nowo przekazane pojazdy to najdłuższe na świecie naczepy z osiami typu pendel. Ich maksymalna długość wynosi aż 72 metry.

Nowe naczepy, pochodzące z serii Golfhofer Ventum, wyposażone są w układ pięciokrotnego rozciągania. Właśnie dzięki temu osiągają długość 72 metrów, a firma Enercon będzie mogła nim przewozić ponad 70-metrowe łopaty wirników dla elektrowni wiatrowych.

W stanie bez ładunku, po zsunięciu wszystkich segmentów, naczepa składa się z tzw. „łabędziej szyi” oraz platformy o długości 13,5 metra. Gdy natomiast pojazd zostanie całkowicie rozciągnięty, fragment umieszczony za „łabędzią szyją” rośnie z 13,5 do 68 metrów. Łączna długość całej naczepy to wówczas właśnie 72 metry.

Enercon zdecydował się na łącznie sześć takich pojazdów, a więc musi mieć duże zapotrzebowanie na ekstremalnie długie transporty. Sam Goldhofer przyznaje zresztą, że w ostatnim czasie zauważalnie zwiększa się zainteresowanie turbinami o dużych średnicach wirników. W tej sytuacji dysponowanie flotą 72-metrowych naczep jest jak najbardziej wskazane.

Wszystkie omawiane pojazdy wyposażone są oczywiście w układ skrętu osi kół, operujący w zakresie do 60 stopni. Układ ten sterowany jest pilotem o nazwie „SmartControl” i choć brzmi to dosyć abstrakcyjnie, ma umożliwić przejazd przez ronda, czy też ostre zakręty.