Przewoźnik szuka kierowców w grze komputerowej, wykupując wirtualne billboardy

Powyżej: jeden z omawianych billboardów

Schneider National, czyli jeden z największych amerykańskich przewoźników, rozpoczął bezprecedensową kampanię rekrutacyjną. Firma wykupiła wirtualne bannery w grze American Truck Simulator, zachęcając tam do podjęcia zawodu realnego kierowcy ciężarówki.

Cała historia ma bardzo nietypowy początek. Otóż jak przystało na branżowego giganta, mającego około 10 tys. ciągników, Schneider National posiada cała grupę rekruterów, ściągających do pracy świeżo upieczonych kierowców i organizujących dla nich dodatkowe testy i szkolenia. To właśnie ci rekruterzy mieli zwrócić uwagę na osoby pozbawione jakiegokolwiek doświadczenia, a mimo to zaskakująco dobrze manewrujące z naczepą. Jak się wielokrotnie okazywało, byli to właśnie gracze American Truck Simulator, którzy setki razy cofali wirtualnymi zestawami i załapali dzięki temu podstawy poruszania się pojazdem członowym. Co więcej, to właśnie gra miała skłonić ich do podjęcia realnej pracy kierowcy.

Freightliner Cascadia w Schneider National:

Freightliner Cascadia w American Truck Simulator:

W tej sytuacji firma uznała, że warto dotrzeć do największej grupy tego typu osób, jako że mają one ogromny potencjał. Schneider National zgłosiło się więc do twórców gry American Truck Simulator, czeskiego studia SCS Software, proponując im odpłatne zamieszczenie billboardów przy wirtualnych drogach. Czesi nie bez zaskoczenia przystali na tę propozycję, kampania została wykupiona i tak do American Truck Simulator wydano najnowszą aktualizację, w której na autostradzie lub parkingu można spotkać się z billboardem reklamującym pracę w Schneider National. Głosi on „Get you career on the road”, czyli „Przenieś swoją karierę na drogę”, zachęcając do zamiany gry na prawdziwą ciężarówkę.

Przy okazji pojawiło się też kilka informacji o potencjalnej grupie docelowej. To między innymi szacunki, że liczba osób regularnie uruchamiających grę American Truck Simulator waha się w Stanach Zjednoczonych między 5 a 10 tysięcy. Co też ciekawe, często są to osoby zupełnie niezwiązane z branżą transportową, które polubiły tę grę za wyjątkowo relaksujący charakter, wyróżniający się na tle wszelkiego rodzaju strzelanek, wyścigów lub gier przygodowych. Tym bardziej, że rozgrywka w American Truck Simulator bazuje głównie na pokonywaniu większych odległości, a twórcy nie przewidzieli takich problemów, jak ogromne korki, problemy ze znalezieniem miejsca na pauzę, czy przeciągające się załadunki.