Przewoźnicy będą protestowali w Szczecinie – ukraińska konkurencja i pojazdy na prąd

Fot. PSPD

Protest przewoźników na polsko-ukraińskiej granicy nadal trwa. Co prawda największe przejście w Dorohusku musiało zostać odblokowane, w związku z cofnięciem zezwolenia, ale na trzech innych przejściach akcja jest kontynuowana, wraz z dobrze znanymi postulatami. Mowa tu o przywrócenia systemu zezwoleń w ukraińsko-unijnym transporcie, wydzieleniu pustych powrotów z ukraińskiego systemu kolejki elektronicznej, a także zakazaniu rejestrowania firm transportowych przez podmioty o pozaunijnym kapitale.

Tymczasem nowa akcja protestacyjna szykuje się na drugim końcu kraju, w Szczecinie. Tamtejsze firmy transportowe chcą wyrazić swoje poparcie dla kolegów protestujących na wschodzie, podpisując się pod wszystkimi trzema postulatami. Ma to też pokazać, że nierówna konkurencja z przedsiębiorstwami ukraińskimi, niepodlegającymi pod wiele unijnych wymagań, dostrzegalna jest już we wszystkich regionach Polski, w tym nawet na zachodzie. Ma ona być tym bardziej dotkliwa, że unijny transport znajduje się obecnie w kryzysie, a Ukraińcy nielegalnie wykonują na tym rynku przerzuty oraz kabotaże.

Dodatkowym postulatem wymienianym przez zachodniopomorskie firmy jest konieczność wprowadzenia dopłat do zakupu elektrycznych ciężarówek. Pojazdy tego typu są bowiem czterokrotnie droższe od spalinowych, w Niemczech lub Beneluksie dopłaca się do nich nawet sześciocyfrowe kwoty w euro, a tymczasem w Polsce nie istnieje żaden program tego typu.

Za szczecińską akcją stoi Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych (ZSPD). Organizacja uzyskała już zezwolenie na protestacyjny konwój, który przejedzie przez miasto w piątek, 22 grudnia. Udział w nim zadeklarowało już 30 firm, chcąc wystawić około 60 ciągników lub ciężarówek. Będzie to więc flota naprawdę zauważalna na szczecińskich ulicach. ZPSD podkreśla też, że będzie to protest ostrzegawczy, a jeśli Ministerstwo Infrastruktury zignoruje branżowe postulaty, niewykluczone są dalsze, bardziej dotkliwe akcje.

Osoby chcące dołączyć do protestu mogą kontaktować się z ZSPD mailowo, pod adresem [email protected]. Dodatkowe informacje mogą się też pojawiać na facebookowej stronie ZSPD, pod tym linkiem.