Przejechał 8 mln kilometrów bez wypadku, przez 38 lat wożąc zaopatrzenie marketów

Jazda w marketowej dystrybucji bywa bardzo intensywna, ale raczej nie kojarzy się z dużymi dystansami. Amerykanin Warren Greeno na brak przebiegów raczej jednak nie narzeka. Właśnie bowiem został pierwszym pracownikiem sieci supermarketów Walmart, który przejechał ciężarówką 5 milionów mil bez żadnego wypadku.

Pan Greeno pracuje w Walmarcie jako kierowca od lutego 1982 roku. Pozostaje więc firmie już od ponad 38 lat. I choć jest to naprawdę szmat czasu, pięciomilionowy wynik nadal jest czymś nadzwyczajnym. Tym bardziej, że 5 milionów mil to w przeliczeniu dokładnie 8 milionów kilometrów.

By osiągnąć ten przebieg, średnio kierowca musiał pokonywać ponad 200 tys. kilometrów rocznie. W Stanach Zjednoczonych to raczej normalna wartość, jako że ciężarówki jeżdżą szybciej, a gęstość zaludnienia jest znacznie mniejsza. Pamiętajmy jednak, że cały ten dystans, przez pełne 38 lat, udało się pokonywać bez żadnych wypadków.

Sam Warren Greeno przyznaje, że miał kilka niebezpiecznych sytuacji. Do wypadków niewiele wówczas brakowało, ale zawsze jakoś udało się ich uniknąć. Wspomina też, że przez 38 lat raz zaliczył dłuższy postój w związku z uczestnictwem zdarzeniu. Nie był jednak jego bezpośrednim uczestnikiem, a jedynie pomagał wydostać się z wraku rannej kobiecie, która w czasie śnieżycy wypadła z drogi. Jak się później okazało, uratował jej w ten sposób życie lub zdrowie. Gdy bowiem dotarł do niej z pomocą, ciało kobiety było już skrajnie wychłodzone. 

A co uhonorowany planuje dla siebie na najbliższe lata? Choć stuknęło mu już 66 wiosen, a ostatni milion mil (1,6 mln km) przejechał w ciągu zaledwie 7 lat, nadal nie zamierza zwalniać. Lubi swój zawód, wykonuje go z przyjemnością i na emeryturę chciałby przejść dopiero na początku 2022 roku. Można się więc spodziewać, że do tego czasu przejedzie jeszcze kolejne 300 tysięcy kilometrów, a może nawet i więcej.

Na koniec mam jeszcze szybką ciekawostkę. W jakim czasie dystans 5 milionów mil przejechałby przeciętny Amerykanin, niezwiązany z branżą transportową? Biorąc pod uwagę średnią dla całego kraju, wynoszącą 12 tys. mil rocznie (19,2 tys. km) byłoby na to potrzebne… 417 lat.