Prototypowy DAF na testach w PrimaFrio – aerodynamika, spalanie oraz HVO100

W połowie lipca w sieci pojawiły się zdjęcia nietypowego DAF-a XG, mającego plastikowe osłony na koła i jeżdżącego w barwach dużej, hiszpańskiej firmy transportowej PrimaFrio. Skąd natomiast wzięły się te dodatki i co zamierza się nimi osiągnąć? Dotychczas zupełnie milczano na ten temat, nie podając żadnych wyjaśnień. Po dwóch miesiącach cisza w końcu została jednak przerwana, a przy okazji pokazano też powyższą fotografię.

Jak się okazuje, firmy DAF oraz PrimaFrio nawiązały współpracę w ramach europejskiego projektu Longrun, mającego na celu opracowanie ekologicznych ciężarówek do ruchu dalekodystansowego. Omawiany zestaw jest zaś zupełnie nowym prototypem, który ledwie w lipcu wyjechał z fabryki w Eindhoven. Ciężarówka ma teraz wykonywać bardzo intensywną pracę w transporcie chłodniczym, pokonując nawet 15 tys. kilometrów miesięcznie i sprawdzając nowe rozwiązania w praktyce.

Zdjęcie krążące w sieci od lipca:

Nakładki na felgi przedniej osi, a także pełne obudowy tylnych błotników, to element dłuższej listy usprawnień, które mają poprawić efektywność całego pojazdu. Co jeszcze zostało przy tym zmienione, tego niestety jak na razie nie zdradzono. Wiadomo za to, że zużycie paliwa ma być w prototypie o około 10 procent niższe niż w konwencjonalnych egzemplarzach.

Poza tym omawiany zestaw nie jeździ na zwykłym oleju napędowym, lecz na paliwie typu HVO100, wytwarzanym na bazie roślin. Coś takiego można zatankować do każdego nowego DAF-a, bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek zmian w układzie napędowym, a jednocześnie spalanie HVO10 pozwala zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o aż 90 procent. Nie występują tu też problemy z zasięgiem, jako że zbiorniki niczym nie różnią się od tych stosowanych na co dzień. Na liście problemów jest jednak ograniczona dostępność HVO100, a także wysoka cena zakupu tego paliwa. Można się więc domyślać, że w ramach projektu Longrun firma PrimaFrio otrzymała w tym zakresie wsparcie.

Więcej o zaletach kołpaków i osłon na koła pisałem tutaj.