Spadki w branży oponiarskiej utrzymują się

Publikacja na zamówienie

Pierwsze półrocze 2023 dla rynku oponiarskiego charakteryzowało się znacznym zahamowaniem sprzedaży. Powołując się na dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Opon i Gumy (ETRMA) oraz Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) w większości segmentów zanotowano aż dwucyfrowe spadki. Trend utrzymuje się od IV kwartału 2022 roku, a analitycy prognozują, że drugie półrocze może zakończyć się z podobnymi wynikami.

Wyniki na minusie

W całej Europie producenci i dystrybutorzy zmagają się ze znacznym zahamowaniem podaży. Po pierwszym półroczu odnotowano spadki sprzedaży we wszystkich segmentach ogumienia, w tym szczególnie wysokie w przypadku modeli dedykowanych do maszyn rolniczych, aż o 36%, oraz do aut ciężarowych, o 23%. Spadek sprzedaży opon do samochodów osobowych wyniósł 12%, a motocyklowych – 6%. Sytuacja ma się podobnie na rynku polskim, choć wyjątek stanowią opony motocyklowe, w których segmencie odnotowano lekki wzrost (o 8%).

Zdaniem specjalistów przyczyn problemów branży jest co najmniej kilka. Zaliczyć do nich można inflację oraz globalną niepewność gospodarczą, tłumiącą popyt. Nie bez znaczenia są też rosnące koszty na każdym etapie łańcucha produkcyjnego, w tym ceny energii, na które istotny wpływ ma tocząca się na Ukrainie wojna.

Co ciekawe, spadkową tendencję udaje się przełamywać polskiemu przedsiębiorcy. Sklep z oponami Oponeo.pl w sprawozdaniu zarządu za pierwsze półrocze 2023 informuje o wzroście sprzedaży w wysokości 9,37% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Pomimo niesprzyjających warunków ekonomicznych oraz geopolitycznych, które wpływają na sytuację na rynku, Grupa utrzymuje stabilny poziom przychodów. – czytamy w raporcie.

Dlaczego dbałość o opony jest tak ważna?

Szalejąca inflacja, rosnące koszty produkcji oraz niepewna sytuacja polityczna w Europie na pewno nie polepszają pozycji gospodarczej polskich przedsiębiorstw. Należy jednak pamiętać, że utrzymywanie sprawnego ogumienia nie jest zbytecznym wydatkiem, a koniecznością. Regularna kontrola stanu ogumienia oraz jego wymiana jeszcze przed krytycznym zużyciem bieżnika generuje mniejsze koszty niż konsekwencje zaniedbań – w tym naprawy i przestoje. W perspektywie czasu pozwala to również na generowanie oszczędności, związanych z lepszymi oporami toczenia mniej zużytych opon. Parametr ten ma wpływ na ilość spalanego paliwa przez pojazd. Co jednak najistotniejsze, jazda na sprawnym ogumieniu, szczególnie w autach ciężarowych, znacznie zwiększa bezpieczeństwo kierowcy oraz innych użytkowników ruchu drogowego.

Źródło: https://pzpo.org.pl/aktualnosci/sprzeda%C5%BC-opon-na-rynek-na-p%C3%B3%C5%82metku-2023.html