Protest przeciwko kamerom w kabinach ciężarówek, bezpośrednio dotyczący także kierowców z Polski

kamera_kierowcy_holandia_eye_tracker

W Holandii miała miejsce kolejna bitwa o kamery mające obserwować twarze kierowców ciężarówek. Z naszego punktu widzenia było to zaś o tyle ciekawe, że wszystko odbyło się pod firmą, która ma także swój polski oddział i tym samym zatrudnia dużą ilość naszych rodaków.

Przewoźnikiem tym jest HSF Logistics, przystępujące do projektu realizowanego przez firmę ubezpieczeniową TVM. Przypomnijmy, że ta ostatnia dostarcza firmom transportowym specjalne urządzenia, obserwujące twarze oraz ruch gałek ocznych, jednocześnie łącząc to z bardzo atrakcyjnymi cenami polis ubezpieczeniowych i zapowiadając zmniejszenie ilości szkód powodowanych przez kierowców. Z drugiej jednak strony sami kierowcy  sprzeciwiają się całej tej idei, chcąc chronić swoją prywatność. I stąd też akcja, którą zorganizowano w miniony piątek, około godziny 15.

W jej ramach, przed wjazdem na teren HSF Logistics w Holandii zebrali się przedstawiciele związku zawodowego FNV. Zbierali oni podpisy od kierowców, którzy nie życzą sobie bycia obserwowanym. Wszystko odbyło się pod hasłem „Jestem kierowcą zawodowym. Żadnych kamer w mojej kabinie!”, a do tego doszły naturalnie materiały informacyjne. FNV podkreślało w nich, że zmęczenie oraz rozproszenie kierowców faktycznie prowadzi do wypadków, lecz zmęczeniu zapobiega się przez lepsze planowanie pracy i poprawę jej warunków, a nie przez obserwowanie tego zmęczenia kamerami. Ponadto FNV pochwaliło się, że zebrało już 1000 podpisów, więc niezadowolenie kierowców jest rzeczą powszechną.

Jakie są natomiast argumenty przewoźników oraz samego TVM? Czy kamery w kabinach faktycznie stanowiłyby pogwałcenie prywatności kierowców, a może mimo wszystko stanowiłoby doskonały system bezpieczeństwa? To również bardzo ciekawa sprawa, więc zapraszam do zapoznania się z kompletnym wyjaśnieniem, prezentowanym przeze mnie w następującym artykule: Jak dokładnie działają kamery od firmy TVM, obserwujące kierowców ciężarówek w ich codziennej pracy.

Poniżej: zdjęcia z piątkowej akcji związku zawodowego