Protest na granicy z Ukrainą – kolejne blokady oraz termin unijnych rozmów

Fot. Policja

Po ponad dwóch tygodniach od początku protestu, sytuacja na granicy z Ukraina nie przestaje się zaostrzać. Akcja objęła kolejne przejście graniczne w Polsce, utrzymuje się blokada na Słowacji, trwają rozmowy o blokadzie na Węgrzech, a ponadto pojawiły się zapowiedzi rozmów na szczeblu unijnym.

Ostatnim zablokowanym przejściem na granicy polsko-ukraińskiej jest Medyka. Wczoraj ustawiono tam blokadę ostrzegawczą, mającą działać w godzinach od 9 do 20, natomiast już od najbliższego poniedziałku, 27 listopada, Medyka ma być blokowana całodobowo. Co też symboliczne, w Medyce do przewoźników dołączyli polscy rolnicy. Mają oni postulaty ze swojej branży, dotyczące między innymi podatków, czy też cen skupu kukurydzy.

Przewoźnicy słowaccy kontynuują blokadę przejścia granicznego w Vyšné Nemecké. Jednocześnie Słowacy mają prowadzić rozmowy ze stowarzyszeniem z Węgier, chcąc przygotować blokadę także na tamtejszych przejściach. Tym samym akcja mogłaby objąć całą granicę Ukrainy ze strefą Schengen.

Kiedy natomiast rozpoczną się rozmowy prowadzące do zakończenia protestu? Jak podaje “Rzeczpospolita” tutaj zaczęto wskazywać na 4 grudnia, kiedy temat protestu ma być omawiany na łamach Rady Unii Europejskiej (czyli reprezentacji rządów wszystkich krajów uninych). To o tyle istotne, że właśnie unijno-ukraińskiej umowy dotyczy główne żądanie protestujących, czyli postulat przywrócenia systemu zezwoleń dla ukraińskich przewoźników.