Wyrok za pożar na parkingu dla ciężarówek – pijany kierowca zasnął przy kuchence

Zdjęcia: szwajcarska policja

Nadużywanie alkoholu podczas weekendowej pauzy znowu trafiło na medialne nagłówki. Tym razem jest to związane z karą dla kierowcy ciężarówki, który zasnął przy włączonej kuchence gazowej i wywołał w ten sposób pożar.

Do zdarzenia doszło w piątkowy wieczór, 19 sierpnia 2022 roku. 51-letni Ukrainiec odbywał wówczas pauzę przy szwajcarskiej autostradzie A2, stojąc na parkingu Autogrill Pratteln. Mężczyzna spożył przy tym duże ilości alkoholu, zaczął odgrzewać posiłek na kuchence gazowej, a następnie zasnął zapomniawszy o zgaszeniu ognia. To wywołało pożar, który możecie zobaczyć na dołączonych, archiwalnych zdjęciach.

Pijany kierowca zdołał uciec z kabiny, choć zatruł się dymem i wymagał transportu do szpitala. Lżejszych obrażeń, niewymagających hospitalizacji, doznały też trzy inne osoby. Ciężarówka sprawcy całkowicie spłonęła, podobnie jak zestaw stojący w sąsiedniej rajce, a kilka innych pojazdów zostało uszkodzonych w mniejszym stopniu. Autostrada musiała zostać zamknięta na czas kilkugodzinnej akcji ratunkowej, a straty finansowe, obejmujące także ładunki ciężarówek, oszacowano na około 600 tys. franków. Według dzisiejszego kursu to równowartość 2,7 miliona złotych.

Szwajcarska prokuratura oskarżyła kierowcę o “spowodowanie pożaru w wyniku niedbalstwa”. Teraz, ponad rok po omawianych wydarzeniach, w sprawie zapadł wyrok, a mężczyzna został uznany winnym. Nałożono na niego grzywny w wysokości 3700 franków (16,8 tys. złotych), choć z tego tylko 700 franków (3,2 tys. złotych) zarządano do natychmiastowej wpłaty. Pozostale 3000 franków (13,6 tys. złotych) to kara warunkowo zawieszona.