Prawo jazdy na ciężarówki dla 17-latków i osób ze schorzeniami – propozycje KE

Fot. Zespół Szkół im. Walerego Goetla w Suchej Beskidzkiej

Komisja Europejska opublikowała projekt ogólnounijnych zmian w uprawnieniach dla kierowców. Zawarte w nim zapisy dotyczą także prowadzenia zawodowego, w tym osób bardzo młodych i kierowców zmagających się z problemami zdrowotnymi.

Pierwszą z tych propozycji jest obniżenie progu wiekowego przy egzaminach na prawo jazdy. Zarówna kategoria B, jak i kategorie C i C+E, miałyby być możliwe do uzyskania już po 17. urodzinach. Co więcej, w tak młodym wieku można by nie tylko uzyskać uprawnienia, ale też rozpocząć pracę w transporcie, pod warunkiem że byłoby to prowadzenie w podwójnej obsadzie, pod okiem doświadczonej osoby. Po osiągnięciu pełnoletniości młody kierowca mógłby zaś rozpocząć jazdę w pojedynkę, dzięki powyższemu systemowi mając już za sobą rok doświadczenia. W ramach dodatkowego zabezpieczenia dla tej zmiany, Bruksela proponuje też okres przejściowy dla młodych kierowców, w postaci dwóch lat z zerowym limitem zawartości alkoholu we krwi.

Druga propozycja to zmiana uwarunkowań dla osób zmagających się z problemami zdrowotnymi, takimi jak na przykład cukrzyca. Komisja Europejska chciałaby oceniania takich przypadków w sposób bardziej indywidualny, a mniej systemowy, uwzględniając przy tym najnowsze zdobycze medycyny. Innymi słowy, nawet osoby cierpiące na zaawansowane choroby miałyby szansę na utrzymanie swoich uprawnień, pod warunkiem regularnego poddawania się specjalistycznemu leczeniu.

Skąd pomysł z obniżeniem progu wiekowego do 17 lat?

Jak wiadomo, europejskie władze głowią się nad niedoborem młodych kierowców ciężarówek. Średnia wieku w tej branży należy bowiem do jednej z najwyższych ze wszystkich sektorów gospodarki. Jednocześnie wymagania wiekowe sprawiają, że osoby kończące szkoły zawodowe, w wielu krajach mające wówczas po 17 lat, nie mogą podejmować się pracy kierowcy, gdyż po prostu nie mogą uzyskać uprawnień. Tak też jest w Polsce, gdzie edukację na profilu „kierowca-mechanik” kończy się w wieku 17 lat, ale na egzamin trzeba czekać do 18. urodzin (więcej na ten temat tutaj). Nowe przepisy mają więc zapobiegać sytuacji, w której młode osoby zaczną robić karierę w innej branży tylko przez wymagania wiekowe.