Pracownicy biur i magazynów mogą za darmo wyrobić C+E – socjalna akcja w Belgii

W Belgii funkcjonuje coś takiego jak Socjalny Fundusz Transportu i Logistyki (SFTL). Na jego utrzymanie składają się wszystkie belgijskie firmy z branży, natomiast wśród docelowych wydatków są między innymi premie końcowe dla pracowników. Teraz jednak SFTL rusza z zupełnie nową inicjatywą, chcąc ze swojego budżetu fundować zawodowe prawa jazdy.

Program SFTL przeznaczony jest dla tych osób, które pracują już w branży transportowej lub logistycznej, ale nie zajmują się prowadzeniem ciężarówek. Mogą być to więc pracownicy magazynowi lub osoby zatrudnione w biurach, jak chociażby spedytorzy, czy operatorzy wózków widłowych. Mogą oni składać specjalne wnioski do SFTL, opisując tam swoją motywację do przekwalifikowania na kierowcę ciężarówki. Jeśli natomiast wniosek danej osoby zostanie zaakceptowany, SFTL ufunduje jej zawodowe szkolenia o wartości 7 tys. euro, w tym kursy na prawo jazdy kategorii C oraz C+E.

SFTL tłumaczy ten pomysł niedoborem kierowców ciężarówek, coraz bardziej zagrażającym belgijskim firmom transportowym. Żywi się też przy tym nadzieję, że osoby znające już transport z innych stanowisk będą bardziej chętne do prowadzenia ciężarówek, łatwiej odnajdując się w tym trudnym zawodzie.