Praca nad modelami ciężarówek jako główne zajęcie – inspirująca historia Adriana

Połączenie pracy z pasją to wyjątkowe szczęście. Zapewne domyślacie się, że coś o tym wiem. Podobnie jak może to wiedzieć Czytelnik Adrian, którego głównym zajęciem jest obecnie modelarstwo. Specjalizuje się przy tym w modelach ciężarówek, będąc związanym z branżą transportową od wielu lat.

Zaczęło się podobnie jak u Wielu osób z tego pokolenia. Pochodzący z Poznania Adrian wychodził na drogę krajową nr 92, obserwując ciężarówki zmierzające na Zachód. Volva F12, Mercedesy SK, MAN-y F90, czy Scanie serii 2 i 3 – wokół takich pojazdów rozwijało się jego zainteresowanie. Następnie uzupełniło to składanie i modyfikowanie modeli ciężarówek, rozpoczęte od Volva F12 w skali 1:24. Co zaś było dalej? Transportowa pasja przerodziła się w pracę, w postaci między innymi kilku lat spędzonych w transporcie ponadnormatywnym. Adrian przesiedział też kilka lat za transportowym biurkiem, pracując wówczas jako spedytor.

Co natomiast z modelami? Praca zawodowa przerwała tę pasję, lecz w 2013 roku udało się do niej wrócić. Adrian zaczął wówczas modyfikować modele ze skali 1:87, odwzorowując przede wszystkim ciężarówki polskich przewoźników. W pewnym momencie zaczął poświęcać na to cały wolny czas. Jak sam dodaje, bezcenne było przy tym zrozumienie ze strony żony Kamili. Pojawiło się też rosnące zainteresowanie jego modelami, w postaci zapytań o przygotowanie ciężarówek na zamówienie. I tak oto doszło do sytuacji, w której praca nad modelami przeistoczyła się w główne zajęcie.

Dzisiaj Adrian prowadzi działalność polegającą na przygotowywaniu modeli ciężarówek w skali 1:50 oraz 1:87. Bazowe pojazdy to dzieło firm Tekno, WSI oraz Herpa. Do tego dochodzi jednak cała masa modyfikacji. Dla przykładu, każdy model przechodzi przez minilakiernię. Jej rozmiary to 180x180x220, wyposażono ją w filtry podłogowe, sufitowe oraz odciągi, a samo lakierowanie odbywa się aerografem. Do tego dochodzą też elementy z blaszek trawionych, druk 3D, czy nawet oświetlenie LED, bazujące na prądzie 12V. Wiele dodatków wykonuje się po prostu od zera, podobnie jak elementy zabudów lub kabin. Na dołączonych fotografiach możecie zobaczyć przykłady takich realizacji. Pod linkiem www.aktrucks.eu znajdziecie zaś więcej zdjęć oraz praktyczne informacje.