Opublikowano najnowsze polskie statystyki dotyczące świadectw kierowców. Jest to więc okazja by sprawdzić, jak wygląda skala zatrudnienia pozaunijnych kierowców przy prowadzeniu polskich ciężarówek.
W całym 2023 roku zarejestrowane w Polsce firmy uzyskały 103 194 nowe świadectwa kierowcy. To wynik o 3,2 procenta niższy niż w roku poprzednim (wówczas wydawano 106 599 świadectw). Jeśli natomiast chodzi o łączną ilość świadectw pozostających w użyciu – zarówno tych nowych, jak i starszych – to na koniec 2023 roku naliczono 162 489 egzemplarzy. Ten wynik jest o 1,1 procenta wyższy niż na koniec roku poprzedniego (wtedy w użyciu było 160 664 świadectw), a jednocześnie stanowi historyczny rekord.
Jak można odczytać te statystyki? Tutaj przypomnę, że świadectwo kierowcy trzeba uzyskać dla każdego kierowcy spoza UE, które ma zostać zatrudniony w unijnym transporcie międzynarodowym. Tym samym powyższe statystyki oznaczają, że ilość pozaunijnych kierowców, który byli w Polsce nowo zatrudniani na trasach międzynarodowych, delikatnie spadła w skali rok do roku. Niemniej łączna ilość takich kierowców – zarówno tych nowo zatrudnianych, jak i pracujących już od pewnego czasu – nieustannie rośnie.
Oczywiście można to też odczytać na kilka dodatkowych sposobów. Dla przykładu, oznacza to, że bez udziału kierowców spoza UE w polskim transporcie mogłoby się pojawić nawet 162 tys. nieobsadzonych wakatów. Pokazuje to jak bardzo zarejestrowane u nas firmy uzależniły się od napływu pozaunijnych pracowników. Poza tym statystyki uświadamiają jak masowo polskie urzędy wydają zgody na tego typu zatrudnianie. Skoro bowiem w 2023 roku wystawiono 103 tys. nowych świadectw, na każdy dzień roboczy przypadało średnio ponad 400 nowych egzemplarzy.