Polski finał Volvo Trucks Driver Challenge 2018: na trasie 270 kilometrów wybrano zwycięzcę

W miniony czwartek odbył się polski finał konkursu Volvo Trucks Driver Challenge 2018. Wybrano przy tym najlepszego z najlepszych, mającego reprezentować nasz kraj na światowym finale w Göteborgu, już we wrześniu.

Wszystkich trzech finalistów konkursu pokonało trasę o długości 270 kilometrów. Z Kutna, przez Piotrków Trybunalski oraz Kielce, dojechali na Tor Jastrząb nieopodal Szydłowca. Co też ważne, co 90 kilometrów dokonywano zmiany pojazdów, a więc każdy z finalistów jechał każdym z trzech zestawów. Dzięki temu można było zniwelować różnice między poszczególnymi egzemplarzami. Warto dodać, że były to Volva FH 500 połączone z całkowicie załadowanymi naczepami marki Wielton.

Ostateczny wynik w finale był składową przejazdów na trzech odcinkach trasy, na trzech różnych autach. Do tego doszły też konkurencje dodatkowe, jak przeprowadzenie OCP, czyli obsługi codziennej pojazdu. Tutaj kierowcy mieli wykryć nieprawidłowości, takie jak poluzowane nadkole, rozpięty przewód elektryczny naczepy, czy opuszczone nogi podporowe. Kolejna konkurencja przewidywała natomiast jazdy po placu manewrowym, z wykorzystaniem wywrotki 8×4. Tutaj kierowcy wykonywali między innymi slalom tyłem na czas, czy też cofanie na prawe lustro.

Oto wyniki poszczególnych zawodników:

Miejsce III: Daniel Wójcik 

– średnie zużycie na całej trasie: 26,95 litra na 100 km

– zużycie paliwa na odcinku autostradowym 26,79 litra na 100 km

– droga krajowa 24,44 litra na 100 km

– odcinek S7 – 29,62 litra na 100 km

–  228 sekund na placu manewrowym, zero potrąceń

Miejsce II: Mariusz Gruszczyński

– średnie zużycie na całej trasie: 26,16 litra na 100 km 

– zużycie paliwa na odcinku autostradowym 25,47 litra na 100 km

– odcinek krajowa droga – 24,06 litra na 100 km

– odcinek S7 – 28,42 litra na 100 km

– 197 sekund na placu manewrowym, 1 potrącenie słupka

Miejsce I: Piotr Krahel

– średnie zużycie na całej trasie: 25,99 litra na 100 km

– zużycie paliwa na odcinku autostradowym: 24,98 litra na 100 km,

– na odcinku drogą krajową przez woj.  Świętokrzyskie 24,01 litra na 100 km,

– odcinek drogą ekspresową S7 przez woj. Świętokrzyskie na Tor Jastrząb – 28,98 litra na 100 km

– 194 sekundy na placu manewrowym, zero potrąceń słupków

Od naszej lewej: Daniel (III), Piotr (I), Mariusz (II)

Nagrody? Co ciekawe, zwycięzca reprezentował w finale sam siebie, z racji bycia kierowcą-właścicielem. Dzięki temu otrzymał podwójną ilość nagród – te przeznaczone dla najlepszego zawodnika, jak i te dla jego szefa. Mowa tutaj między innymi o voucherze na 8 tys. złotych na części i usługi w ASO Volvo Trucks oraz voucherze na 20 tys. złotych na wakacyjny wyjazd. Do tego doszedł voucher na 5 tys. złotych na ubezpieczenia od Grupy MAK, voucher na opony Continental do samochodu osobowego za 2500 złotych oraz voucher na 4350 złotych na zakup zestawu ContiPressureCheck, pozwalającego na zdalną kontrolę ciśnienia w oponach.

Dodam też, że dla osób śledzących branżowe media Piotr Krahel może być osobą znaną. Wielokrotnie startował on w podobnych konkursach , organizowanych nie tylko przez Volvo Trucks, ale także przez Scanię. Jednocześnie wielokrotnie trafiał on do grona finalistów.