Światowy ranking jakości dróg: Polska na 65. miejscu, Ukraina na samym końcu i coraz gorsze Niemcy

Organizacja World Economic Forum opublikowała ranking krajów według jakości ich dróg. Łącznie sklasyfikowano 137 państw, leżących na wszystkich kontynentach. Oceniano je zarówno pod względem obecnego stanu dróg, jak i bieżących wydatków na jego poprawę.

Polska uplasowała się na 65. pozycji. W skali od 1 do 7 nasz kraj otrzymał średnią 4,1, taką samą jak Węgry, Kuwejt, Indonezja, Trynidad i Tobago, Bhutan, Jordania, Gambia oraz Tadżykistan. Tuż za Polską, z oceną 4,0, ulokowały się Czechy oraz Słowacja. Minimalnie lepsze były natomiast Norwegia (4,3) oraz Belgia (4,5).

Na szczycie rankingu znalazły się odpowiednio Zjednoczone Emiraty Arabskie, Singapur, Szwajcaria, Hong Kong oraz Holandia. Ich oceny wynosiły od 6,4 do 6,1. Minimalnie dalej mamy też Francję oraz Austrię, z wynikami 6.0. Jeśli natomiast chodzi o Niemcy, to otrzymały one ocenę 5,5, plasując się na 15. miejscu. Trzeba tutaj też zaznaczyć, że z roku na rok wyniki tego kraju są coraz gorsze.

A jakie europejskie kraje wypadły w rankingu szczególnie źle? Na miejscu 130. ulokowała się Ukraina, z oceną 2,4. Bardzo słaba wypadła też Rumunia, będąca na miejscu 120. i mająca ocenę 2,7. Jeśli natomiast chodzi o Bułgarię, to sklasyfikowano ją na miejscu 93., z wynikiem 3.4.

Pełen raport przejrzycie tutaj.