Pociągi pełne ciężarówek do lokalnego montażu – tak Beiben rusza na podbój Rosji

Ciągnik siodłowy Beiben 1848S

Beiben, jeden z chińskich producentów ciężarówek, pochwalił się nową formą ekspansji na rosyjski rynek. Postanowiono przy tym wykorzystać stałe połączenie kolejowe, w którym transportowane będą zestawy do lokalnego montażu ciężarówek (tak zwane zestawy KD).

Pierwszy pociąg pod koniec stycznia wyjechał z miasta Baotou na północy Chin, gdzie swoją siedzibę ma firma Beiben. Na jego wagonach umieszczono zestawy do montażu 55 ciężarówek, w tym nawet podwozia pod wozy strażackie. Miały one dotrzeć do miasta Jekaterynburg w azjatyckiej części Rosji, gdzie odbędzie się ostateczny montaż i pojazdy trafią na lokalny rynek.

Podwozie Beiben 2643 6×6

Jak podają chińskie media, to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w eksporcie do Rosji. Wcześniej ciężarówki eksportowano tam po prostu na kołach, co było łatwiejsze, ale też bardziej kosztowne. Wszystko razem wskazuje zaś na to, że Chińczycy coraz bardziej opanowują rosyjski rynek i najprawdopodobniej zdominują go już na dobre.

Sama marka Beiben powstała w latach 90-tych w oparciu o legalne licencje od dwóch europejskich marek: Mercedesa oraz Steyera. Dlatego najbardziej znany produkt tej marki przypomina klasyczne Mercedesy NG i cieszy się ogromną popularnością w trudnych warunkach Mongolii lub Afryki Południowej (opisywałem go tutaj). Niemniej Beiben ma też w swojej ofercie nowocześniejsze modele, z kabinami rodem z Mercedesów Actrosów MP2/MP3. Właśnie takie pojazdy, wykorzystujące silniki Euro 5 chińskiej marki Weichai, wprowadzono do sprzedaży w Rosji.

Prezentacja Beibena na rosyjski rynek (wnętrze od 0:37):