Pieszy wbiegł przed ruszającą ciężarówkę – śmiertelne potrącenie w „martwym polu”

Od 1 czerwca w Polsce obowiązują nowe zasady w zakresie pierwszeństwa pieszych. Już w momencie wchodzenia na przejście pieszym przysługuje pierwszeństwo, co w praktyce oznacza, że kierowca zawsze powinien ich przepuścić.

Nie będę teraz oceniał samych przepisów, wszak wiem, że panują tutaj bardzo różne opinie. Pozwolę sobie jednak na stwierdzenie, że tak istotna zmiana prawa absolutnie powinna pójść w parze z akcja edukacyjną, skierowaną do samych pieszych. Billboardy, czy nawet spoty telewizyjne powinny wyjaśnić społeczeństwu czym jest „martwe pole” i jak duży może być jego zakres w przypadku samochodów ciężarowych. Dopiero z taką wiedzą korzystanie z nowych przepisów można bowiem określić w pełni bezpiecznym.

Z tym wstępem przenosimy się do Szamotuł w województwie wielkopolskim. W piątek rano, 25 marca, doszło tam do tragedii z udziałem pieszego oraz ciężarówki. Wszystko wydarzyło się właśnie przy przechodzeniu przez jezdnię, a przebieg zdarzeń możecie zobaczyć na kadrach z dwóch różnych kamer monitoringu (za które dziękuję Czytelnikowi Pawłowi). Całych nagrań nie będę zamieszczał, gdyż zawierają one drastyczne sceny.

1. Ciężarówka zatrzymała się na jezdni, przepuszczając pierwszą grupę pieszych.

2. Pierwsza grupa pieszych przeszła już za ciężarówkę i pojazd zaczął już ruszać, powoli się tocząc. W tym czasie do krawędzi jezdni dociera jeszcze jeden pieszy, nadchodząc od strony tyłu ciężarówki.

3. Ten kolejny pieszy dosłownie wbiega na jezdnię, tuż przed ruszającą ciężarówkę. Pojazd uderza w niego samym środkiem nadwozia.

Sekundę później doszło do tragicznego potrącenia. 63-letni mieszkaniec pobliskich Wronek został przewrócony przez ciężarówkę, po czym pojazd po nim przejechał. 37-letni kierowca niestety tego nie zauważył, ani też nie wyczuł, zapewne w związku z „martwym polem” oraz pokrywającym szamotulski rynek brukiem. Ciało zaczepiło się natomiast o ciężarówkę i pojazd ciągnął je jeszcze przez kilkaset metrów. Dopiero tam pojazd się zatrzymał, w miejscu uwiecznionym na policyjnym zdjęciu (poniżej).

Fot. KPP Szamotuły

Pieszy poniósł śmierć na miejscu zdarzenia, natomiast kierowcę ciężarówki zatrzymano w związku z podejrzeniem spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Oceną jego zachowania zajmie się lokalna policja, pracująca pod okiem prokuratury, a sprawa może znaleźć swój finał w sądzie. Wśród dowodów mogą być omawiane nagrania z monitoringu, a także relacje przesłuchanych świadków. Ponadto do oględzin zatrzymano ciężarówkę, która może zostać poddana takiej kontroli, jak na przykład w tym artykule: Widoczność przez szybę ciężarówki a potrącenie pieszej – kobieta była tuż przed kabiną.

Na koniec, dla pełnego wyjaśnienia, trzeba też wspomnieć o przejściu dla pieszych. W miejscu tragedii jak najbardziej ono występuje, choć – prawdopodobnie w związku z prowadzonymi obecnie na rynku pracami – pasy da się zauważyć tylko na części jezdni, a oznakowanie pionowe ma charakter raczej tymczasowy. Rodzi się wręcz pytanie, czy coś takiego spełnia warunki pełnoprawnego przejścia dla pieszych? Oto zdjęcia nadesłane przez Pawła: