Widoczność przez szybę ciężarówki a potrącenie pieszej – kobieta była tuż przed kabiną

Sprawa widoczności przez przednie szyby znowu wraca na nagłówki. Jest to następstwo tragicznego wypadku, który miał miejsce 8 czerwca, w małej słowackiej miejscowości Stará Turá. Ciężarówka śmiertelnie potrąciła tam 73-letnią kobietę, która znalazła się tuż przed kabiną pojazdu.

Według ustaleń policji, potwierdzonych przez relacje świadków, kierujący ciężarówką 35-latek poprawnie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych. Następnie zaczął ponownie się rozpędzać, nie zauważając, że tuż przed pojazdem znajduje się jeszcze 73-letnia kobieta. Ciężarówka uderzyła w nią przodem nadwozia, a kierowca zupełnie nie zdawał sobie z tego sprawy. Po uderzeniu przejechał jeszcze kilkanaście metrów, zatrzymując się dopiero po sygnałach ostrzegawczych od innych osób.

Niestety, starsza kobieta nie przeżyła potrącenia. Na miejsce natychmiast wezwano policję, prokuraturę i biegłego sądowego z zakresu ruchu drogowego. Mieli oni ustalić dokładny przebieg zdarzeń, w tym moment oraz miejsce uderzenia w kobietę. Dokładnie sprawdzono też ciężarówkę, weryfikując je pod kątem widoczności przez przednią szybę. Na tej podstawie kierowca ciężarówki może usłyszeć zarzuty spowodowania śmiertelnego wypadku.

Policja z regionu trenčianskiego opublikowała zdjęcia z pracy biegłego. Widać tam pomiary wysokości podszybia, a także zwrócenie szczególnej uwagi na elementy przy przedniej szybie. Chodziło tam przede wszystkim o falbanę, która mogła częściowo przysłonić przednie lusterko. Za to dolna partia szyby okazała się niemal wolna od jakichkolwiek elementów. Nie było tam żadnej półki, tabliczek z imieniem, czy nawet urządzeń do opłat za drogi. Widniały tylko dwie niewielkie flagi Szwecji.

Zdjęcia oględzin biegłego: