MAN inwestuje 95 mln euro w Polsce, otrzymując dofinansowanie polskiego rządu

Kilka miesięcy temu MAN zapowiedział spore zmniejszenie zatrudnienia. Na sprzedaż wystawiono dwie austriackie fabryki, a w Niemczech nie przedłuży się umów 3500 osobom. W Polsce plany są jednak zupełnie odwrotne – firma nie tylko nie zamierza nikogo zwalniać, ale wręcz znacznie zwiększy zatrudnienie.

Jak poinformowano w czasie dzisiejszej konferencji prasowej, MAN zainwestuje 95 milionów euro (430 mln złotych) w rozbudowę zakładu w podkrakowskich Niepołomicach. Powstanie między innymi nowa hala do montażu kabin oraz linia przygotowująca pojazdy specjalistyczne. Dzięki temu Niepołomice przejmą część zadań po zakładach z Zachodu.

Nowe moce produkcyjne sięgną 300 gotowych pojazdów i 200 kabin na dobę. Wzrośnie też zatrudnienie, zarówno na liniach produkcyjnych, jak i w administracji. Nowe posady będą czekały na 2500 osób i będzie to trzykrotny wzrost w stosunku do obecnego poziomu. A wszystko to ma zostać zrealizowane przed końcem 2022 roku.

430-milionową inwestycję zapowiedziano przy udziale ministra Jarosława Gowina. Ta rządowa obecność była nieprzypadkowa, gdyż rozbudowa fabryki ma być wspomagana przez polskie państwo. Z budżetu dofinansuje się nawet 35 procent inwestycji (około 150 mln złotych).

Mogą występować przejściowe problemy z dostępem do komentarzy na urządzeniach mobilnych oraz podczas korzystania z przeglądarki Firefox. Pracujemy nad rozwiązaniem problemu.