Pierwsza w Polsce stacja z wodorem dla ciężkich pojazdów – Konin zamówił już dostawy

Powyżej: wodorowy Actros opisywany tutaj

Gdy w Polsce zaczęły się pojawiać pierwsze ciężarówki z zasilaniem gazem ziemnym, początkowo tankowano je na stacjach dla autobusów miejskich. Inna infrastruktura po prostu nie istniała. A teraz podobną historię możemy zobaczyć z wodorem, wymienianym jako jedno z najbardziej prawdopodobnych paliw dla transportu przyszłości.

O zatankowaniu w Polsce wodorowej ciężarówki jak na razie można zapomnieć. Wszystko wskazuje jednak na to, że latem pojawi się pierwsza wodorowa stacja autobusowa. Obiekt jest przygotowany przez Miejski Zakład Komunikacji w Koninie i właśnie rozstrzygnięto tam przetarg na dwuletnią dostawę paliwa. Będzie to wodór na łącznie dwa lata tankowania, wyceniony na kwotę 1,6 miliona złotych.

Konin będzie pierwszym miastem w Polsce z wodorowym autobusem komunikacji miejskiej. Solaris Urbino 12 Hydrogen (poniżej) ma tam trafić w lipcu bieżącego roku, w ramach czteroletniego wynajmu. Technicznie pojazd będzie bazował na podzespołach ZF-a i tym samym może być bliskim kuzynem elektrycznych samochodów ciężarowych.