Pierwsza seryjna ciężarówka z pełnym autopilotem na przedpremierowym nagraniu

Chiński FAW J7+ ma być pierwszą na świecie seryjną ciężarówką z autopilotem czwartego stopnia. Oznacza to, że ciężarówka będzie w stanie samodzielnie operować po autostradach i drogach niższych kategorii, podejmując także decyzje w kwestii zmiany pasów lub parkowania. Człowiek ma zaś przebywać w kabinie tylko na wypadek sytuacji awaryjnej.

Oficjalna sprzedaż nowego modelu J7+ rozpocznie się jesienią bieżącego roku, na przełomie trzeciego oraz czwartego kwartału. A tymczasem Chińczycy opublikowali przedpremierowy film, pokazujący jak autopilot będzie działał w praktyce. Zautomatyzowany FAW jedzie tam po chińskiej autostradzie, za jego kierownicą nie ma żadnego człowieka, a autopilot operuje po aż czterech pasach w tym samym kierunku. Wszystko to możecie zobaczyć nad tekstem.

Twórcą omawianego autopilota jest firma Plus z Kalifornii, natomiast FAW to dopiero pierwszy z jego użytkowników. Już wkrótce podobny lub ten sam system ma trafić na pokład Iveco S-Way, co włoski producent oficjalnie zapowiedział na początku bieżącego roku. Jeśli natomiast chodzi o samego FAW-a, to sprzedaż zautomatyzowanego J7+ może pobić prawdziwe rekordy. Tylko w ciągu sześciu marka FAW sprzedała bowiem 285 tys. pojazdów o DMC powyżej 14 ton.

A co będzie robił przez cały dzień kierowca takiego FAW-a lub Iveco, poza nieustannym czekaniem na „sytuację awaryjną”? Tutaj odpowiedzią mają być takie rozwiązania, jak to opracowywane przez firmę Bosch: System zapobiegania nudzie dla kierowców ciężarówek – Bosch oficjalnie prowadzi prace