Pięcioosiowa Scania do przewozu złomu w kontenerach morskich, mocowanych do przesuwnej ramy

scania_przesuwany_kontener_do_zlomu_2

Już sam fakt postawienia na pięcioosiowym podwoziu ramy na 20-stopowy kontener i połączenia tego z układem wywrotu, zasługuje na uwagę. W tej żółto-czarnej ciężarówce jest jednak coś jeszcze, a konkretnie element, którego nie znajdziemy na rynku zabudów „od tak”. Mowa tutaj bowiem o układzie przesuwania tej podkontenerowej ramy, z zakresem regulacji aż 1,5 metra.

Opisywana Scania R490 została właśnie kupiona przez holenderską firmę HG Transport i będzie jej służyła do przewozu kontenerów morskich wypełnionych złomem. Tego typu ładunki potrafią być wyjątkowo ciężkie, a także nierównomiernie obciążone, co łatwo może prowadzić do przeciążenia którejś z osi. A że przestawienie złomu wewnątrz kontenera, aby poprawić rozkład ciężaru, nie należy do rzeczy łatwych, HG Transport wpadło na pomysł wzbogacenia ciężarówki o system przesuwania całego kontenera. W połączeniu z bardzo dokładnym systemem mierzenia nacisku na poszczególne osie, coś takiego skutecznie rozwiązało problem przeciążania poszczególnych kół przy niefortunnie ustawionym ładunku.

Poza opisanym powyżej systemem, rama zabudowy wyposażona jest w typowe zamki do mocowania kontenera, a także wspomniany układ wywrotu, pozwalający na ekspresowy rozładunek złomu. Masa własna pojazdu to 13,8 tony, natomiast DMC zgodnie z holenderskimi przepisami wynosi 45 ton, dając nam tym samym 31 ton ładowności.

Poniżej: kontener przesunięty maksymalnie do tyłu i maksymalnie do przodu:

scania_przesuwany_kontener_do_zlomu_1scania_przesuwany_kontener_do_zlomu_3