Elektryczny Citroen Berlingo i historyczny Citroen 2CV Fourgonnette znalazły pracę z okazji swoich urodzin

citroen_2cv_berlingo

Citroen obchodzi w tym roku podwójne urodziny. 65 lat kończy model 2CV w dostawczej wersji Fourgonnette, natomiast 20 lat stuknie popularnemu Berlingo, czyli autu, które było swego czasu prekursorem zupełnie nowego segmentu. I z tejże podwójnej okazji Citroen przekazał dwa wyjątkowe samochody dostawcze paryskiemu sklepowi Colette.

Co jednak najciekawsze, wcale nie ma tutaj mowy o dwóch egzemplarzach najnowszego Berlingo. Colette otrzymało bowiem Berlingo w wersji z napędem całkowicie elektrycznym, a także utrzymany w idealnym stanie oraz oczywiście odnowiony egzemplarz modelu 2CV Fourgonnette. Oba te pojazdy wyróżniono identycznym malowaniem, a do tego Berlingo otrzymało pofalowaną blachę na bokach, bezpośrednio nawiązującą do swojego pradziadka. Razem stworzyło to więc naprawdę wyjątkową parę, którą regularnie będzie można spotkać obok siebie w Paryżu, jako że Berlingo zajmie się dostawami realizowanymi przez Colette, zaś 2CV Fourgonnette zajmie miejsce w specjalnej ekspozycji obok sklepu.

citroen_2cv_berlingo_3

A skoro już jesteśmy przy 2CV Fourgonnette to warto wspomnieć nieco więcej o tej wyjątkowej konstrukcji. Samochód ten pozostawał w produkcji przez ponad ćwierć wieku, od 1951 do 1977 roku, zaś kiedy już zafundowano mu następcę – model Acadiane – trudno było nie zauważyć, że to na dobrą sprawę ta sama konstrukcja z kilkoma większymi unowocześnieniami. Oczywiście 2CV Fourgonnette bazowało na legendarnym 2CV, czyli aucie osobowym wytwarzanym od 1948 do 1990 roku i zaprojektowanym jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej. Konstruktor tego pojazdu miał o nim mówić jako o czterech kołach pod parasolem, wśród wymagań konstrukcyjnych znalazła się możliwość osiągnięcia 50 km/h z czterema osobami i koszykiem 60 jaj na pokładzie, a do tego zwrócono szczególną uwagę na miękkość zawieszenia, aby wspomniane jaja wytrzymały spotkanie z drogami sprzed 70 lat. Jeśli zaś chodzi o wyposażenie to jak najbardziej można znaleźć nawiązania do parasola – w aucie nie było praktycznie niczego, zestaw wskaźników ograniczał się do amperomierza, fotele były tak naprawdę metalowymi rurkami z rozciągniętym nad nimi materiałem, a moc silnika w pierwszych egzemplarzach wynosiła 8 KM przy 0,374 litra pojemności. I choć samochód był też przy tym przeraźliwie brzydki to za sprawą niskiej ceny zdobył ogromną popularność, doczekał się licznych udoskonaleń, mocniejszych silników i bardziej cywilizowanych wnętrz, zaś z czasem stał się po prostu kultowy, przyciągając do siebie całe pokolenia miłośników.

citroen_2cv_berlingo_2