Doniesienia o parkingowych, zapobiegawczych kontrolach trzeźwości, prowadzonych wśród kierowców odbywających pauzę, pojawiają się w Niemczech już od kilku lat. Najnowsza edycja tego typu działań mogła być jednak zupełnym zaskoczeniem, gdyż przeprowadzono ją w piątkowy wieczór, a nie jak zwykle w niedzielę.
Zacząć muszę tutaj od przypomnienia, że w miniony piątek, 7 kwietnia, w Niemczech obowiązywał świąteczny zakaz ruchu dla samochodów ciężarowych. Za to kolejnego dnia, w sobotę, świątecznego zakazu już nie było. Niemiecka policja doszła więc do wniosku, że w nocy z piątku na sobotę wiele ciężarówek może powrócić na drogi, by jak najszybciej dokończyć przerwane zakazem trasy i zjechać na Wielkanoc do domów. Dlatego też zorganizowano profilaktyczny nalot na jeden z popularnych parkingów, sprawdzając w jakim stanie kierowcy kończą przymusowy, piątkowy postój.
Jak podaje komunikat Verkehrspolizei Bayreuth, tym razem wybór padł na parking Fränkische Schweiz-Pegnitz, przy autostradzie A9, położony 80 kilometrów na północ od Norymbergii. Policja pojawiła się tam w piątek wieczorem, około godziny 22, czyli tuż przed zakończeniem świątecznego zakazu ruchu, a wszyscy zastani w kabinach kierowcy ciężarówek zostali poproszeni o dmuchanie w alkomaty. W dwóch wynikach stwierdzono wówczas znaczące przekroczenie norm, z wynikami 1,72 oraz 1,82 promila.
Wobec obu pijanych kierowców policja zastosowała środki zapobiegawcze, upewniając się, że nie wyjadą oni w dalszą trasę przed pełnym wytrzeźwieniem i przejściem dodatkowej kontroli. Nie wyjaśniono jaką dokładnie przybrało to formę, lecz – sądząc po działaniach z przeszłości – mogła to być konfiskata kluczyków, odebranie dokumentów przewozowych lub założenie blokady na koło. Za to tradycyjnie nie wystawiono żadnych mandatów, jako że picie alkoholu na postoju nie stanowiło złamania prawa.
Inny przykład tego typu kontroli, o tradycyjnym, niedzielnym przebiegu, dopiero co opisywałem w następującym artykule: Wieczorna, niedzielna kontrola trzeźwości na parkingu: rekordzista miał 2,79 promila