Paliwo opłacane z telefonu, bez odchodzenia od ciężarówki – to już tysiące stacji

Dwóch producentów, MAN oraz Mercedes-Benz, informowało ostatnio o testach wirtualnych portfeli, umożliwiających opłacanie paliwa przy użyciu ciężarowej telematyki. Wyjaśniałem to między innymi w następującym artykule: Płacenie za paliwo na ekranie radia – MAN testuje nową funkcję systemu telematycznego. Prawda jest jednak taka, że rozliczenia na podobnej zasadzie są już powszechnie dostępne, dla użytkowników pojazdów wszystkich marek. Różnica polega tylko na tym, że opłatę uiszcza się na ekranie telefonu, a nie na desce rozdzielczej pojazdu.

Usługę tego typu, nazwaną App&Go, wprowadził emitent kart paliwowych DKV, przy współpracy z niemieckim twórcą paliwowej telematyki, firmą PACE Telematics. System ten nosi nazwę App&Go, wymaga posiadania aplikacji mobilnej na smartfony, a lista akceptujących go stacji właśnie rozszerzyła się do około 3 tys. placówek, ulokowanych w Belgii, Niemczech, Włoszech, Luksemburgu, Holandii oraz Austrii. Wśród nich są nie tylko punkty bezobsługowe, ale też klasyczne stacje z kasami, natomiast wśród ostatnio dołączonych sieci znalazł się między innymi Tankpool24, z 543 stacjami na terenie Niemiec.

Jak wygląda to w praktyce? Przede wszystkim kierowca musi uzyskać dostęp do aplikacji. Ten przyznawany jest przez przewoźnika, za pośrednictwem konta klienta. Następnie, po każdym tankowaniu, kierowca po prostu loguje się do aplikacji, używając swojego kodu PIN, odcisku palca lub systemu rozpoznawania twarzy. Program pozwala wówczas zatankować i opłacić rachunek, bez konieczności oddalania się od dystrybutora i pojazdu. Można przy tym podać także przebieg pojazdu, a pracownik kasy otrzymuje automatyczną informację w systemie, gdy tylko paliwo zostanie już opłacone. Dzięki temu kierowca może od razu odjechać ze stacji, a firma otrzyma elektroniczne rozliczenie, w swojej wersji aplikacji lub na adres e-mail.