Pakiet Mobilności dla firm spoza UE i finansowe wsparcie – apel czterech organizacji

Pełne pismo w tej sprawie znajdziecie pod tym linkiem.

Drugi tekst na ten temat: Polscy przewoźnicy chcą zmian w wypłatach dla kierowców – apel czterech organizacji

TLP, ZMPD, OZPTD oraz PIGTSiS – te cztery organizacje przewoźników zgłosiły się ze szczególnym apelem do Ministra Infrastruktury. Polskie firmy mają apel dotyczący Pakietu Mobilności, a wśród nich jest prośba o dodatkowe wsparcie w walce z zagraniczną konkurencją. To właśnie na niej skupię się w poniższym tekście.

Od 2022 roku obowiązywały będą najważniejsze zapisy Pakietu Mobilności. Wśród nich między innymi obowiązek ściągania ciężarówki do kraju co najmniej raz na osiem tygodni, a także obejmowanie kabotażu oraz „przerzutów” zasadami delegowania. Wiele zarejestrowanych w Polsce firm jest zdania, że to znacznie zwiększy koszty ich wynagrodzeń. Przewoźnicy obawiają się też pogorszenia swojej sytuacji w stosunku do firm pozaunijnych, na przykład białoruskich lub ukraińskich.

W odpowiedzi na wzrost kosztów, firmy transportowe proszą polski rząd o finansowe wsparcie. Miałoby to być na przykład zwracanie części akcyzy od paliwa zatankowanego na terenie kraju. Inna propozycja to wprowadzenie preferencyjnych warunków opłacania pracowniczych składek ubezpieczeniowych. Poza tym przewoźnicy są też otwarci na własne propozycje rządu, oczekując po prostu jakiejkolwiek pomocy.

Druga sprawa to kwestia przewoźników pozaunijnych. Z racji nienależenia do Unii Europejskiej, Pakiet Mobilności obejmie ich w bardzo ograniczonym stopniu. Nie będzie na przykład wymogu, by ściągali oni swoje ciężarówki do kraju zarejestrowania co określony okres czasu. Nie będą oni też podlegali nowym wymaganiom w zakresie tachografu. Dlatego też polskie firmy oczekują zaostrzenia naszych, krajowych przepisów. Miałby się tam pojawić zapis, że na terenie Polski pozaunijny transport również podlega Pakietowi Mobilności.