Pakiet Mobilności a lekki transport – nowe wymagania powyżej 2,5 tony, od 2022 roku

Bardziej rozbudowaną wersję poniższego tekstu znajdziecie pod tym linkiem, na stronie internetowej Kancelarii Transportowej Koben.


W dniu 31.07.2020r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej został opublikowany Pakiet mobilności. Część postanowień Pakietu weszła w życie w sierpniu 2020r., natomiast zasady wykonywania zarobkowych przewozów drogowych rzeczy pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) pomiędzy 2,5 a 3,5 tony, wejdą w życie 21 lutego 2022r.

Przewoźnicy posiadający pojazdy o dmc powyżej 3,5t oraz pojazdy o dmc od 2,5t do 3,5t zostaną objęci nowymi regulacjami już 21 lutego 2022r. Więcej czasu, bo do 22 maja 2022r. (polski ustawodawca może określić wcześniejszy termin stosowania nowych regulacji w okresie od 21 lutego do 21 maja 2022r.), będą mieli przewoźnicy wykonujący międzynarodowe przewozy wyłącznie pojazdami o dmc do 3,5t. Przewoźnicy wykonujący wyłącznie przewozy krajowe pojazdami o dmc do 3,5t nie są objęci regulacjami Pakietu Mobilności.

Obecnie przewoźnicy wykorzystujący do przewozów towarów pojazdy o dmc pomiędzy 2,5t a 3,5t, nie mają obowiązku uzyskania licencji uprawniającej do wykonywania zawodu przewoźnika drogowego (licencja).

Po wejściu w życie Pakietu Mobilności, na przedsiębiorców wykonujących przewozy pojazdami o dmc 2,5t – 3,5t zostaną nałożone nowe obowiązki, w tym m.in:

  • uzyskanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika
  • uzyskanie licencji wspólnotowej
  • wykazanie zdolności finansowej na wymaganym poziomie

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 rozporządzenia 1071/2009, aby uzyskać licencję, przedsiębiorca musi spełnić wymogi w zakresie:

  • posiadania rzeczywistego miejsca prowadzenia działalności w siedzibie państwa, w którym dostępna będzie kompletna dokumentacja dotycząca prowadzonej działalności, zatrudnienia kierowców oraz realizowanych przewozów,
  • znajomości przepisów związanych z prowadzeniem działalności w zakresie przewozów drogowych,
  • posiadania zdolności finansowej w wysokości 1 800 € na pierwszy pojazd oraz 900 € na każdy następny pojazd,
  • posiadania kwalifikacji potwierdzonych certyfikatem kompetencji zawodowych lub wyznaczenia osoby posiadającej certyfikat.

Konsekwencją włączenia wspomnianych wyżej przewozów do przepisów rozporządzenia (WE) 1072/2009 będzie nałożenie nowych obowiązków celem uzyskania licencji wspólnotowej. Nowe wymagania utrudnią uzyskanie (oraz utrzymanie) zezwolenia. Nowym wymogiem jest chociażby obowiązek sprowadzania do bazy pojazdów, wykorzystywanych do transportu międzynarodowego, przynajmniej raz na 8 tygodni. Przewoźnicy wykonujący przewozy wyłącznie pojazdami o dmc od 2,5t do 3,5 mają jeszcze chwilę czasu, aby przygotować się na zmiany. Obowiązek posiadania licencji będzie ich dotyczył od maja 2022r.

Uzyskanie licencji wspólnotowej ma zlikwidować wszelkie bariery, wynikające z prawodawstwa poszczególnych państw członkowskich, które wpływają na dostęp do rynku przewozowego w Unii Europejskiej.

W lipcu 2026 r., podmioty realizujące przewozy pojazdami o dmc od 2,5t do 3,5t zostaną objęci przepisami dotyczącymi czasu jazdy i odpoczynku kierowców w ruchu międzynarodowym i obowiązku wyposażenia tych pojazdów w tachografy. Wprowadzone zmiany wiązać się będą z koniecznością zainstalowania i używania tachografów cyfrowych w pojazdach. Jest to równoznaczne z włączeniem kierowców tzw. busów, w zakres norm z rozporządzeń: (WE) nr 561/2006 dotyczącego czasu jazdy, przerw i odpoczynków oraz rozporządzenia (UE) nr 165/2014 dotyczącego obsługi tachografów.

W tym miejscu warto przypomnieć, iż rozporządzenie 561/2006 nakłada na przedsiębiorstwo transportowe odpowiedzialność za naruszenia przepisów, których dopuszczają się kierowcy pracujący w danym przedsiębiorstwie (odpowiedzialność ta obejmuje również działalność kierowcy na terytorium innego państwa członkowskiego). Przedsiębiorca nadzoruje przewozy drogowe wykonywane przez zatrudnionego kierowcę. Ponadto, to przedsiębiorca dba o wiedzę i podnoszenie kwalifikacji kierowców. Zgodnie z rozporządzeniem 165/2014, według którego przedsiębiorstwa transportowe są odpowiedzialne za zapewnienie, by ich kierowcy byli właściwie wyszkoleni, a także poinstruowani w zakresie prawidłowego działania tachografów.