Ostatnie ciężarowe Alfa Romeo, czyli przepiękne Mille, wariacje na temat Saviemów oraz rebrandowane Ducato

Alfa Romeo – włoski producent samochodów sportowych, a także Avia – czechosłowacki wytwórca lekkich ciężarówek, mają kawałek wspólnej historii. Aż ciężko w to uwierzyć, ale w latach 60-tych i 70-tych obie firmy produkowały te same samochody! Mowa tutaj o całej gamie ciężarówek marki Saviem, które na licencji produkowali zarówno Czesi, jak i Włosi. Ci pierwsi wytwarzali na bazie Saviemów SG2 oraz SG4 ciężarówki typu Avia A15 oraz A20/A30, które jeszcze kilka lat temu można było spotkać na polskich ulicach. Włosi stworzyli natomiast na tej samej podstawie rodzinę A15, A19, A38 oraz F20, która prawdopodobnie nigdy do naszego kraju nawet nie dotarła. Dobrze znane Polakom samochody zostawmy więc w spokoju, natomiast skupmy się na ich włoskich kuzynach spod znaku Alfa Romeo.

alfa_romeo_mille_3 alfa_romeo_mille_1

Wszystko zaczęło się w latach trzydziestych, kiedy Alfa Romeo postanowiło produkować nie tylko auta osobowe oraz sportowe, lecz także ciężarówki. Przez kolejne lata włosi prezentowali coraz nowocześniejsze i coraz większe samochody ciężarowe, oczywiście urzekające włoską sylwetką, a jednocześnie cieszące się dobrą opinią na rodzimym rynku. Prawdziwy ciężkomotoryzacyjny rozkwit przypadł natomiast na rok 1957, kiedy przed salonami Alfa Romeo zaparkował nowy model Mille. Był to najcięższy pojazd, który kiedykolwiek nosił logo „Cuore Sportivo” na masce, a jednocześnie jedna z najnowocześniejszych ciężarówek ówczesnej Europy. Ogromną zaletą tego pojazdu była bardzo przestronna kabina sypialna, a także mocny, 11-litrowy silnik wysokoprężny o mocy od 163 do 173 KM. Pojazd dostępny był zarówno jako ciągnik siodłowy, podwozie pod zabudowę, a od 1963 roku także jako elegancki autotransporter z nieco inną szoferką.

alfa_romeo_mille_2 alfa_romeo_mille_4

We Włoszech model Mille szybko okrzyknięto najładniejszą ciężarówką na rynku, co jednak nie wystarczyło, aby poradzić sobie w konkurencji z ciężarówkami większych producentów. Słaba kondycja finansowa Alfa Romeo, a także rosnąca popularność ciężarówek importowanych sprawiły, że Włosi w 1964 roku wycofali się z produkcji dużych ciężarówek, a model Mille zniknął z europejskiego rynku. Pewnym pocieszeniem może być tu jednak fakt, że w międzyczasie licencję na produkcję tego pojazdu udało się sprzedać brazylijskiej firmie FNM, przedłużając życie Mille o niemal 30 lat. Bazujący na nim FNM 180 wytwarzany był bowiem w Ameryce Południowej aż do lat 80-tych!

alfa_romeo_a15_02 alfa_romeo_a15_01

Zrezygnowanie z produkcji największych ciężarówek nie znaczyło jednak, że Alfa Romeo zupełnie odpuściło sobie rynek aut użytkowych. Wręcz przeciwnie – trzy lata po zakończeniu produkcji modelu Mille, na drogi wyjechały nowe ciężarówki z logiem włoskiej marki. Nie były to jednak konstrukcje własne, lecz produkowane na licencji Saviemy Super Galion (SG4) oraz Super Goélette (SG2). Pod włoskim szyldem auta te stworzyły rodzinę A15, A19, A38 oraz F20, będąc wytwarzanym między 1967 a prawdopodobnie 1974 rokiem. Nowe ciężarówki reprezentowały klasę najlżejszych pojazdów o DMC między 3,5 a 6,3 tony, będąc napędzanym włosko-francuskimi dieslami o pojemności 3 litrów i mocy od 72 do 77 KM.

alfa_romeo_a38_02 alfa_romeo_a38_01

Model A15 był najmniejszym autem z oferty i razem z ładunkiem mógł ważyć 3,5 tony. DMC na poziomie 3,9 tony miał model A19, natomiast w przypadku A38 było to aż 6,3 tony. Dwa pierwsze warianty miały 72-konny silnik, natomiast ich większy brat oferował dodatkowe 5 KM. Uzupełnieniem oferty były podwyższone wersje z napędem 4×4, a także furgon F20 z 4,3-tonowym DMC oraz słabszym wariantem diesla. Wszystkie te pojazdy był stosunkowo nowoczesne i bez problemu mogłyby konkurować z autami innych marek. Po raz kolejny nie wystarczyło to jednak do osiągnięcia sukcesu, bo produkowane na licencji Saviemy były ostatnimi autami ciężarowymi z gamy Alfa Romeo.

alfa_romeo_f20 alfa_romeo_a38_4x4

Odejście włoskich Saviemów to nadal nie był jednak ostateczny koniec użytkowych Alfa Romeo, gdyż do końca lat 80-tych w ofercie marki pozostały jeszcze auta dostawcze. Ostatnimi modelami były tutaj modele AR6 oraz AR8, które były niczym więcej, niż po prostu rebrandowanymi wersjami Fiatów oraz Iveco. Mniejszy AR6 był bliźniakiem Fiata Ducato pierwszej generacji, natomiast AR8 pozostało identyczne z pierwszym Iveco Daily. Oba pojazdy wytwarzano do 1989 roku, kiedy zarząd Fiata ostatecznie postanowił wycofać auta użytkowe z gamy Alfa Romeo.

alfa_romeo_ar6_01

alfa_romeo_ar6_02

alfa_romeo_ar8_01

alfa_romeo_ar8_02

Zdjęcia: autowp.ru