WITD Wrocław: Ciężarówka porzucona w lesie i trzech kierowców na czterech kartach

25 lutego 2014, ok. godz. 11:30, podczas prowadzenia rutynowych działań kontrolnych przez Inspektorów z Kłodzkiego Oddziału Dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego w Jeleniowie na DK8, doszło do niecodziennego zdarzenia. Kierowca ciągnika siodłowego z naczepą nie zatrzymał się do kontroli drogowej i zaczął się oddalać. Funkcjonariusze oczywiście niezwłocznie ruszyli w jego kierunku.

Po kilku kilometrach zlokalizowano zatrzymywany pojazd, który był ukryty na leśnej drodze nieopodal drogi krajowej nr 8. Jego kierowca oraz pasażer prawdopodobnie uciekli, gdyż nie znaleziono ich w kabinie. Tymczasem na drodze funkcjonariusze dostrzegli drugi, podobny zespół pojazdów, który okazał się należeć do tego samego przewoźnika. Ta maszyna bez żadnych prób ucieczki zatrzymała się zgodnie z instrukcjami ITD.

W czasie kontroli ujawniono, że kierowca ciężarówki wykonywał przewóz drogowy z Austrii do Polski posługując się kartą innego kierowcy. Czynił to ze względu na czas pracy, którego normy przekroczył jeszcze przed wjechaniem na teren Polski. Co więcej, kierowca ujawnił również kulisy wykonywania przewozu przez jego kolegów, którzy porzucili auto w lesie, również będąc w drodze powrotnej z Austrii,

W międzyczasie kierowcy zaparkowanego w lesie pojazdu wyszli z ukrycia i okazali funkcjonariuszom dokumenty oraz karty kierowców. Analiza danych na kartach i w tachografie wykazała, że kierowcy Ci używali zamiennie swoich kart w sposób, który miał umożliwić im „ukrycie” nieprawidłowości.

witd_ciezarowka_w_lesieWynikiem kontroli obu pojazdów kierowanych przez łącznie trzech kierowców i używających na zmianę czterech różnych kart do tachografu cyfrowego było ukaranie ich mandatami karnymi na łączną kwotę 6000 zł. Wszczęto także postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kar o łącznej wysokości 20000 zł. Kierowcy otrzymali zakaz dalszej jazdy bez odebrania wymaganego odpoczynku. Zatrzymane zostały ponadto dwie z kontrolowanych kart kierowców, w związku z ich niewłaściwym użytkowaniem.

Źródło: WITD Wrocław