Oryginalna Scania 164 Longline po tuningu w Polsce – „biały kruk” wśród Transformersów

Obecnie przedłużone kabiny sypialne kojarzą się głównie z niefabrycznymi modyfikacjami. Scania miała jednak krótki epizod, w którym nadwozia tego typu oferowano w sposób oficjalny. Historia zaczęła w 2002 roku, od wydłużonego o 130 centymetrów prototypu Interior Concept eXc (film powyżej). Rok później kabina tego typu trafiła do sprzedaży, jako absolutnie topowy wariant Scanii serii 4, a później też serii R zupełnie pierwszej generacji (do zmian z 2008 roku).

Do klientów trafiła garstka takich oryginalnych kabin, noszących przydomek Longline i zwykle łączonych z najmocniejszymi w tym okresie, 580-konnymi silnikami. Co też ciekawe, łatwo dało się odróżnić takie oryginały od późniejszych, niefabrycznych przeróbek. Wystarczyło poszukać drugiego, wyraźnie wyższego schowka na tyle lewej strony nadwozia. Dzisiaj natomiast pojazdy tego typu to prawdziwe „białe kruki”. Żaden z nich raczej nigdy już nie potanieje, a jeśli ktoś ma taki pojazd w posiadaniu, to często ładuje w niego kolejne worki pieniędzy. Sporym wydarzeniem może być więc fakt, że dwa polskie warsztaty tuningowe właśnie uczestniczyły w pracach przy jednym z takich ciągników.

Do Polski przyjechała Scania 164 Longline z firmy Transports Beau, mającej siedzibę pod miastem Poitiers, na zachodzie Francji. Był to element naprawdę szeroko zakrojonego projektu, w ramach którego blisko 20-letnia Scania zupełnie zmieniła swoje oblicze. Jeszcze we Francji pojazd otrzymał nowszy przód ze Scanii serii R, kominy układu wydechowego oraz szereg dachowych dodatków. Następnie ciężarówką zajęła się firma Baca Design spod Tczewa, dotychczas kojarzonej głównie z pięknymi „stonogami”. Tam bardzo długie podwozie ciągnika została kompletnie obudowane, zwieńczono je nowym zderzakiem, wydech dodatkowo wyprowadzono przez osłonę międzyosiową, a za kabiną ustawiono nietypową ramę z przyłączami. Znajdziemy tam nie tylko przewody do podpięcia naczepy, ale też zestaw głośników ze zmienną kolorystką podświetlenia.

Drugim odwiedzonym w Polsce warsztatem był Adamos Interior, a więc specjalista od wnętrz spod Pruszcza Gdańskiego. Tam wnętrze bardzo długiej „czwórki” otrzymało zupełnie nowy wystrój w biało-fioletowej kolorystyce. Dominującym motywem stało się podświetlane godło Autobotów z filmów z serii „Transformers”, co szerzej wyjaśnię w ostatnim akapicie. Szeroko zastosowano też podświetlenie o układzie „plastra miodu”, między innymi na drzwiczkach od wszystkich szafek. Tylną część sypialni zajął salon wypoczynkowy ze stołem i dwoma fotelami, nad szoferką pojawił się wbudowany telewizor, a za fotelem pasażera zamontowano profesjonalny barek. Jeśli natomiast chodzi o miejsce pracy, to standardowa kierownica została zastąpiona klasyczną z bakelitu, deskę rozdzielczą kompletnie obszyto skórą, a w środkowej części pulpitu pojawił się fabryczny uchwyt na tablet z nowszych Scanii, dotykowa stacja multimedialna marki Sony oraz kapsułkowy ekspres do kawy.

Pomimo tak daleko idących zmian, zachowało się kilka elementów znanych z fabrycznego wystroju. Tak samo jak w oryginale, za fotelem kierowcy znajduje się niewielka umywalka przykrywana blatem. Cała kabina sypialna jest również otoczona podsufitowymi schowkami, a w jednym z nich nie zabrakło miejsca na mikrofalówkę, ukrytą teraz za telewizorem i podpiętą do instalacji 230V. Podłoga przypomina też, że to typowa Scania serii 4 – mamy tutaj wysoki tunel silnika i prowadzące do niego schodki w sypialni. Gdzie natomiast podziało się jakiekolwiek miejsce do spania? To ukryto w tylnej części sypialni i jest ono rozkładane. Szeroki materac odchyla się na bok z tylnej ściany kabiny, po uprzednim zsunięciu stolika do dołu i zdjęciu oparć z obu tylnych foteli.

Dzisiaj omawiany ciągnik jest już we Francji i przeszedł tam kolejny etap modyfikacji. Nadwozie pomalowano bardzo popularnym w tym kraju aerografem, stosując motywy z filmów z serii Transformers. To więc tłumaczy godło Autobotów zastosowane wewnątrz kabiny. I właśnie w takim stanie zmodyfikowania Scania trafi do codziennej pracy, uzupełniając już i tak bardzo ciekawą flotę Transports Beau, obfitującą w zaawansowane projekty.