Oferta naczep dla ciągników z Ameryki w Europie – 11-metrowa chłodnia i firanka

Zarabianie w Europie za kierownicą amerykańskiego ciągnika może brzmieć jak rzecz abstrakcyjna. Co najwyżej można pomyśleć o wywrotkach, silosach lub cysternach (jak na powyższym przykładzie, opisywanym tutaj), ale podpięcie zwykłej firanki lub chłodni wydaje się po prostu niewykonalne. A jednak, gdy nieco rozejrzymy się po europejskim rynku, możemy znaleźć pewne rozwiązanie.

Niemiecka firma Klekamp Nutzfahrzeuge wystawiła w tym tygodniu na sprzedaż całą ofertę naczep przystosowanych do amerykańskich ciągników. Wybierać można między zwykłą, trzyosiową firanką (z 2019 roku), a dwuosiową chłodnią, którą dodatkowo wyposażono w windę rozładunkową (z 2012 roku). Oba pojazdy zostały przygotowane przez europejskich producentów, przy czym firanka to dzieło niemieckiego Weka Fahrzeugbau, a chłodnia pochodzi od francuskiej firmy Chereau, mając windę popularnej marki DHollandia. Poza tym zastosowano podnoszone osie i pojedyncze ogumienie, spełniając typowo europejskie oczekiwania.

Co więc oznacza przystosowanie do amerykańskich ciągników? Chodzi tutaj przede wszystkim o długość nadwozi, którą zmniejszono o 2,6 metra. Obie naczepy mają po 11 metrów, dzięki czemu można je podpiąć do amerykańskich ciężarówek z najdłuższymi fabrycznie dostępnymi sypialniami. Na zdjęciach z ogłoszeń są to akurat Freightliner Coronado (niebieski) oraz International LoneStar (biały), czyli ciągniki z gatunku tych bardziej klasycznych i silnie chromowanych. Zwykle pojazdy tego typu liczą około 4 metrów od przedniego zderzaka do tylnej ściany sypialni, a więc są o jakieś 2 metry dłuższe od ciągników europejskich.

Choć oczywiście trzeba pamiętać, że wszystko odbywa się tutaj kosztem przestrzeni paletowej. Przy 11 metrach długości prawdopodobnie zmieści się tylko 26 europalet, więc nie jest to sprzęt pod pełne ładunki. Ładowność nie powinna być wielkim problemem, gdyż amerykańskie ciągniki są w dużej mierze z aluminium, za to dwie osie napędzane średnio sprawdzą się przy dzisiejszych kosztach paliwa. Jak natomiast wygląda cena zakupu? Dla przykładu, chłodnia z 2012 roku została wystawiona za niecałe 20 tys. euro, co obecnie może wydawać się względnie standardową kwotą za 10-letnią chłodnię z windą i agregatem Carrier.

Więcej zdjęć: Klekamp Nutzfahrzeuge GmbH