OC na naczepę nieobowiązkowe? Projekt z Niemiec, przykład z Holandii i sytuacja w Polsce

W Niemczech, podobnie jak i w Polsce, naczepa lub przyczepa musi być objęta swoim własnym ubezpieczeniem OC. Dzięki temu cały zestaw zabezpieczony jest na każde możliwe prawdopodobieństwo. Jak jednak podał dzisiaj holenderski magazyn „TrailerTotaal”, bardzo możliwe, że Niemcy ten obowiązek zniosą.

Niemiecki pomysł bezpośrednio związany z kosztami. Zwłaszcza dla dużych przewoźników lub też firm wynajmujących naczepy, te dodatkowe polisy OC są bardzo istotnym wydatkiem. Rocznie mogą być one liczone nie tylko w tysiącach, ale nawet w milionach euro. Zwraca się też uwagę, że w Europie mamy już kraj, w których naczep nie trzeba ubezpieczać. To Holandia, gdzie w każdej sytuacji wystarczające jest ubezpieczenie samego ciągnika. Wyroki sądów wykazały też, że Holendrzy mogą jeździć bez OC naczepy nawet w transporcie międzynarodowym.

Decyzję o zniesieniu tego wymogu musi teraz zaakceptować niemiecki parlament. Podobno szanse na to są bardzo duże. Korzystając zaś z okazji, postanowiłem zrobić małe przypomnienie przepisów z Polski. U nas OC naczepy lub przyczepy jest jak najbardziej wymagane. Zwykle jednak jest to niewielki wydatek, nawet kilkadziesiąt razy niższy niż wykupienie OC na ciągnik. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie kryje się właśnie w przepisach. Sprawiają one, że ubezpieczenie naczepy lub przyczepy wykorzystywane jest w wyjątkowo rzadkich sytuacji.

Wyjaśnienie polskich przepisów przez Rzecznika Finansowego:

Jeżeli szkoda zostaje wyrządzona ruchem zespołu pojazdów mechanicznych, ubezpieczeniem OC komunikacyjnym pojazdu ciągnącego jest objęta szkoda spowodowana przyczepą, która:

  1)  jest złączona z pojazdem silnikowym albo

  2)  odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i jeszcze się toczyła.

Powyższa zasada jest stosowana również w razie złączenia pojazdów mechanicznych w celu holowania.

Natomiast z ubezpieczenia OC posiadacza przyczepy wypłacane jest odszkodowanie w sytuacji, gdy szkoda jest spowodowana przyczepą, która:

  1)  nie jest złączona z pojazdem silnikowym ciągnącym albo

  2)  odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i przestała się już toczyć.

Zgodnie z zastrzeżeniem dodanym w dniu 11 lutego 2011 r. na mocy nowelizacji ustawy, w przypadku zespołu pojazdów mechanicznych lub pojazdów mechanicznych złączonych w celu holowania, ubezpieczeniem OC posiadacza pojazdu mechanicznego nie jest objęta odpowiedzialność za szkody wyrządzone w związku z ruchem:

  1)  pojazdu ciągnącego lub holującego – w przyczepie lub pojeździe holowanym oraz

  2)  przyczepy lub pojazdu holowanego – w pojeździe ciągnącym lub holującym.