„Nuklearne” Actrosy na autostradzie M6 – czteroosiowe ciągniki ze szczególną bronią

18 marca, pod angielskim miastem Kendal, na autostradzie M6 uwieczniono dwie szczególne ciężarówki (zdjęcie powyżej). To czteroosiowe ciągniki siodłowe Mercedes-Benz Actros, należące do brytyjskich sił zbrojnych i ciągnące naczepy do przewozu głowic nuklearnych.

Transporty tego typu znane są w Wielkiej Brytanii od lat, choć nie widuje się ich często. Ostatni odnotowany przypadek miał miejsce w maju 2021 roku, a więc dobre dziesięć miesięcy temu. Co też charakterystyczne, ciężarówki niemal zawsze występują w większych konwojach. 18 marca miały to być aż trzy zestawy, choć jedynie dwa załapały się na zdjęcie. A jak może wyglądać cały taki konwój, możecie zobaczyć poniżej, na przykładowym filmie z 2019 roku:

Jak twierdzą eksperci od obserwowania takich przewozów, prawdopodobnie dwie ciężarówki jechały załadowane, przewożąc łącznie cztery głowice nuklearne. Trzecia ciężarówka mogła być pusta, pełniąc rolę awaryjną, na wypadek koniecznego przeładunku. Poza tym ciężarówkom zawsze towarzyszy cała obstawa, złożona z pojazdów wojskowych i policyjnych. Te ostatnie stanowią ochronę przed ewentualnymi demonstrantami, wszak zdarzało się, że przed ciężarówkami kładli się ludzie, by zaprotestować przeciwko zbrojeniom nuklearnym.

Jeśli chodzi o technikalia, to o „nuklearnych” Mercedesa nie wiadomo niestety wiele. Można jedynie rozpoznać, że kabina jest tutaj opancerzona, włącznie z kuloodpornymi szybami, a nawet dodatkowymi panelami na podwyższeniu dachu. Wiadomo też, że naczepy są tutaj wiekowymi konstrukcjami, sprzed trzech lub czterech dekad, a dziesięć lat temu poddano je jedynie gruntownej modernizacji. Za to w kwestii źródła napędu, zagospodarowania kabiny, czy parametrów tonażowych nie udało mi się niestety znaleźć żadnych szczegółów.

Co też ciekawe, to już trzecia generacje brytyjskich ciężarówek wojskowych, które przystosowano do tego typu pracy. Wcześniej, do 2011 roku, używano czteroosiowych ciągników siodłowych lokalnej marki Foden, z dokładnie tymi samymi naczepami. Przed Fodenami były zaś znacznie mniejsze, trzyosiowe podwozia z zabudowami, dostarczone przez również lokalną markę AEC. Oba typy pojazdów możecie zobaczyć poniżej:

Foden:

AEC: