Nowy rekord w precyzyjnej jeździe ciągnikiem siodłowym na dwóch bocznych kołach

Dokładnie miesiąc temu, informowałem o pobiciu światowego rekordu w jeździe ciężarówką na dwóch tylnych kołach. Francuz Patrick Bourny pokonał w ten 2,4 kilometra, prowadząc po wąskiej i krętej drodze zmodyfikowane Renault R390 Turbo Intercooler. Dzisiaj można już natomiast przeczytać o kolejnym, podobnym rekordzie, tym razem dotyczącym jazdy ciężarówką na dwóch bocznych kołach.

W tej kategorii rekord nie opierał się na pokonanym dystansie. Coś takiego byłoby prawdopodobnie zbyt łatwe. Zamiast tego chodziło o uzyskanie maksymalnej precyzji, przejeżdżając między jak najwęziej rozstawionymi przeszkodami. Tak trudnego wyczynu podjął się włoski kaskader Marco Davide Giony, robiąc w ramach telewizyjnej transmisji na żywo, za kierownicą niemal seryjnego Renault Premium.

Chcąc zapisać się do Księgi Rekordów Guinnessa, Włoch musiał przechylić ciężarówkę na specjalnej rampie, przejechać tak co najmniej 10 metrów i przecisnąć się między barierami rozstawionymi na szerokość 3,8 metra. W praktyce wymagało to takiego ustawienia ciągnika, by jedną barierkę ledwie minąć lewym słupkiem kabiny, natomiast obok drugiej ledwie przecisnąć się uniesionymi, prawymi oponami. Pochylenie ciągnika musiało być też tak duże, że kołpak lewego przedniego koła niemal tarł w czasie jazdy o nawierzchnię.

Nietypowy rekord udało się pobić dopiero w trzeciej próbie. Całość możecie zobaczyć na poniższym nagraniu, a ten udany przejazd rozpoczyna się od 1:08.