DAF XG+ ze zmienionym układem wnętrza – salonka i łóżko nad przednią szybą

Zdjęcia: Sjaak Kentie Truckspecials

Od kiedy tylko DAF XG+ zadebiutował na rynku, byłem ciekawy jak jego wnętrze zagospodarują warsztaty tuningowe. W końcu mowa tutaj o największej kabinie sypialnej na rynku, dającej ogromne możliwości już samą swoją długością. Dzisiaj możemy to już natomiast zobaczyć na konkretnym przykładzie, wykonanym przez warsztat Sjaak Kentie Truckspecials na zlecenie holenderskiego przewoźnika kontenerów Stebo Transport.

Przygotowując ten projekt sięgnięto po klasykę wewnętrznego tuningu. Dolne łóżko zostało więc zastąpione tak zwaną „salonką”, z dwoma miejscami do siedzenia oraz stolikiem, nad tym zamontowano zestaw obszernych schowków, a wszystko zwieńczyło bardzo szerokie łóżko, rozkładane nad przednią szybą, niczym w dawnych Scaniach serii 4 Topline. Poza tym trzeba było oczywiście przenieść kilka mniejszych elementów, tworząc na przykład nowe mocowanie dla tachografu, czy też instalując lodówkę za fotelem kierowcy.

Taki układ kabiny, choć uznawany za kultowy, często wiąże się z utrudnionym poruszaniem po wnętrzu. W końcu łóżko znajduje się tutaj bezpośrednio nad fotelami. Niemniej trzeba przyznać, że w przypadku modelu XG+ wszystko nadal wygląda na dosyć ustawne i przestronne. Po złożeniu górnego łóżka nie brakuje bowiem miejsca pod sufitem, a sypialnia jest na tyle długa, że nawet szerokie narożniki wypoczynkowe nie utrudniły pochylania oraz obracania obu fabrycznych foteli. Te ostatnie da się wręcz nieco skierować w stronę stolika, umożliwiając na przykład czteroosobowe biesiady na zlotach.

Oczywiście inną kwestią jest kolorystyka tego wnętrza. Ten temat zapewne wzbudzi pewne dyskusje, kojarząc się zbyt łazienkowo lub dentystycznie. Firma Stebo Transport stosuje jednak taką kolorystykę we wszystkich swoich projektach, gdyż po prostu takie barwy mają jej ciężarówki, także od strony zewnętrznej. Co też ciekawe, przewoźnik postanowił połączyć to z motywem muzycznym i hołdem dla zespołu U2. Stąd na przykład nietypowa modyfikacja na kierownicy, gdzie logo marki DAF zastąpiła wyhaftowana para, przeniesiona z okładki albumu „Songs of Experience”, wydanego przez U2 w 2017 roku.