Nowa polska książka o ciężarówkach – oto „Samochody użytkowe krajów RWPG”

W ostatnich tygodniach dotarła do mnie najnowsza polska książka poświęcona samochodom ciężarowym. To dzieło Zdzisława Podbielskiego, zatytułowane „Samochody użytkowe krajów RWPG”. Sam autor określa to zupełnie pierwszą tego typu pozycją na rynku i dlatego też postanowiłem Wam pokazać co kryje się tutaj pod okładką.

Zacznę od przypomnienia czym było tytułowe RWPG, czyli w rozwinięciu Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. Organizacja ta odpowiadała za współpracę gospodarczą większości krajów tak zwanego bloku wschodniego, w tym przede wszystkim Związku Radzieckiego, Polski, Czechosłowacji, Niemiec Wschodnich, Węgier, Rumunii, Bułgarii, a na specjalnych zasadach też Jugosławii. Wiodącą rolę pełniło w tym oczywiście ZSRR, w dużej mierze nakierowując RWPG na swoje interesy, a wśród koordynowanych przy tym projektów znalazła się między innymi produkcja samochodów użytkowych.

Jak widzicie na powyższym zdjęciu, zawierającym spis treści, książka Zdzisława Podbielskiego została podzielona na rozdziały według krajów uczestniczących w RWPG. Poszczególne podrozdziały przedstawiają natomiast ich konkretne marki, których łącznie zebrało się tutaj ponad pięćdziesiąt. Są to producenci samochodów ciężarowych, autobusów lub aut dostawczych, przedstawieni wraz ze swoimi najważniejszymi modelami. Książka nie ma więc charakteru dłuższej, ciągłej opowieści, lecz pełni formę bardziej encyklopedyczną, na 184 stronach pokrótce przedstawiając setki różnych pojazdów.

W praktyce mamy więc tutaj materiał, który pozwala zdobyć podstawową wiedzę o całym przekroju dawnych marek, w dużej mierze już nieistniejących. W kilku zdaniach poznamy ich historię, w kolejnych kilku charakterystykę poszczególnych produktów, a wszystko to uzupełnione jest fotografiami z epoki, grafikami, folderami reklamowymi lub nawet artykułami z niegdysiejszych mediów. Przykładem może być chociażby fragment z powyższego zdjęcia, przedstawiający rumuńską markę Roman, bazującą na licencyjnych zespołach zachodnioniemieckiej firmy MAN.

Dla zainteresowanych dodam, że „Samochody użytkowe krajów RWPG” wyszły nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn, w dużym formacie (205×290 mm) oraz z elegancką, twardą oprawą. Pod tym linkiem można pobrać fragment książki w pliku PDF, obejmujący pierwsze 17 stron, a wraz z nimi marki bułgarskie i część marek czechosłowackich. Na stronie wydawnictwa można natomiast zamówić całość, w ramach sprzedaży wysyłkowej, przecenionej obecnie z 79,99 na 59,93 zł.